- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Energia przyjazna środowisku

Fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła i źródła ciepła opalane biomasą to przyszłość, która powoli staje się teraźniejszością. Także w naszym województwie – w ramach działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Zarząd Województwa Lubelskiego wybrał aż 191 projektów związanych z wykorzystaniem OZE (czyli Odnawialnych Źródeł Energii), a łączna wartość dofinansowań z Funduszy Europejskich wyniesie prawie 585 milionów złotych. Inwestycje w projekty związane z wykorzystaniem OZE mają na celu m.in. zróżnicowanie dostaw energii oraz zaspokojenie rosnących potrzeb energetycznych lokalnej gospodarki zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

- Reklama -

Oddech dla środowiska

Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł stanowi coraz większy odsetek światowego zużycia. Z jednej strony oznacza oszczędność, z drugiej – pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ochrona środowiska jest jednym z kluczowych powodów, dla których podejmowane są szeroko zakrojone inwestycje w rozbudowę ekologicznej infrastruktury energetycznej. – Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala na zróżnicowanie w dostawach, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Przede wszystkim jednak jest to oddech dla środowiska: zmniejszona emisja szkodliwych substancji do atmosfery, zmniejszenie wykorzystania zasobów naturalnych. To pozytywne efekty, które mają bezpośredni dobry wpływ na nas wszystkich – podsumowuje marszałek. OZE stanowią alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, czyli nieodnawialnych paliw kopalnych. Są jednak przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla swoich użytkowników, którym pozwalają na znaczną oszczędność w wydatkach na energię.

Energia prosto ze Słońca

W przypadku odnawialnych źródeł energii rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa idzie w parze z ekonomią. Fotowoltaika i kolektory słoneczne czerpią energię ze Słońca, dzięki czemu, poza kosztem samych urządzeń, nie obciążają domowego budżetu. Energię z kolektorów można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody – w okresie letnim instalacje solarne są w stanie pokryć nawet 90% zapotrzebowania na prąd w czteroosobowym gospodarstwie. Fotowoltaika pozwala natomiast na przetworzenie energii słonecznej na prąd elektryczny, a dzięki temu zapewnia zasilanie urządzeń takich, jak parkomaty czy tablice świetlne. Energia słoneczna nie powoduje też żadnych zanieczyszczeń, a ponieważ jej źródło, czyli promieniowanie słoneczne, jest powszechnie dostępne, posiada ogromny potencjał rozwoju.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

OZE w Lubelskiem

Upowszechnienie wykorzystania i dostępu do alternatywnych źródeł energii oraz stworzenie konkurencyjnego rynku energii odnawialnej i zaspokojenie lokalnych potrzeb energetycznych było istotnym celem działania 4.1 RPO czyli programu, dzięki któremu inwestycje w województwie współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej. – Zależy nam na zrównoważonym rozwoju – mówi marszałek Sosnowski. Działanie związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest ważnym krokiem na tej drodze. Liczba projektów wybranych do realizacji przez Zarząd Województwa mówi sama za siebie. Prawie 200 z nich otrzyma dofinansowanie i będzie mogło zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii już w najbliższej przyszłości. Kolektory słoneczne i inne instalacje solarne powstaną między innymi w Puławach, Kraśniku czy Radzyniu Podlaskim. Beneficjentami działania są głównie samorządy i ich jednostki organizacyjne, ale z rezultatów dofinansowanych projektów korzystać będą mieszkańcy, przedsiębiorstwa i instytucje. Na ten moment podpisano już 151 umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości dofinansowania z Funduszy Europejskich wynoszącej prawie 475 milionów złotych, a kolejne już oczekują na finalizację.

Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl i LubelskieFunduszeEuropejskie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.