- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Emeryci z Biłgoraja występują na scenie

Wszyscy są z Biłgoraja i wszyscy są emerytami. Szesnaście osób po 65. roku życia. Wśród nich: emeryci urzędnicy, nauczyciele i robotnicy. Chcą być aktywni i dlatego założyli Grupę Artystyczną "Inspiracje". "NOWa Gazeta Biłgorajska" z przyjemnością prezentuje i odwiedza kolejnych mieszkańców powiatu z wielką pasją.

- Reklama -

Grupa Artystyczna „Inspiracje” to grupa teatralna istniejąca od 2019 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Kierownikiem i głównym reżyserem jest Danuta Idzik. Teksty do sztuk tworzy Ryszard Korniak. Próby odbywają się przy siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ul. Sienkiewicza w Biłgoraju. Opiekunem artystycznym jest Alicja Jachiewicz, której to uwagi wszyscy skrzętnie realizują.

Co robi Grupa Artystyczna „Inspiracje”?

Występuje przed publicznością. Przedstawiła m.in: jasełka w Biłgorajskim Centrum Kultury, w przedszkolach i Domu Kombatanta. Występowała również dla społeczności biłgorajskiej 15 sierpnia z okazji Dnia Wojska Polskiego oraz 1 września ze swoim repertuarem, czyli inscenizacją słowno-muzyczną, pieśniami patriotycznymi i przedstawieniem frontowców 1939 roku.

– Na 100-lecie Bitwy Warszawskiej w 2020 r. przedstawiliśmy społeczności biłgorajskiej spektakl słowno-muzyczny, w którym śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i wiersze o „Cudzie nad Wisłą” – dodaje jeden z uczestników.

- Reklama -

Pandemia zakłóciła działania grupy, ale nie zakończyła. Próby odbywały się w ograniczonym zakresie. Na uwagę zasługuje sztuka pt. „Biuro matrymonialne”.

– Graliśmy ją na scenie letniej w BCK w czerwcu 2020 r. oraz w Kołach Gospodyń Wiejskich – mówi Ryszard Korniak, jeden z członków.

1 maja podczas biłgorajskiej majówki oraz podczas otwarcia sezonu artystycznego w Fundacji Kresy 2000 Grupa Artystyczna „Inspiracje” przedstawiła etiudę pt. „Sejm Czteroletni”. Członkowie należą nie tylko do zespołu artystycznego „Inspiracje”, ale również do chóru Retrospekcje, kierowanego przez Halinę Wlaź, prezesa Stowarzyszenia UTW w Biłgoraju.  

Wkrótce będzie można zobaczyć inscenizację pt. „Sobótkowa Noc Kupały”. Chcemy wystąpić z nią 21 czerwca w Nadrzeczu w Fundacji Kresy 2000 i 24 czerwca na scenie letniej BCK  mówią artyści z Biłgoraja. Szykują również satyrę na czterech kołach pt. „Butelka”, która krąży po urzędach i nie tylko. Premiera została zaplanowana na październik.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.