- Reklama -

- Reklama -

Ekomajówka na rowerach

- Reklama -

Około 130 kilometrów przejechali uczestnicy tegorocznej „Roztoczańskiej Ekomajówki”. W dwudniowej wyprawie po okolicach Józefowa wzięło udział 150 cyklistów, którzy przyjechali na Roztocze z różnych części Polski.

Zgodnie z tradycją największą, bo 34-osobową reprezentację miał Józefów. W peletonie było również 20 miłośników turystyki rowerowej z Lublina, a także rowerzyści z Zamościa, Warszawy, Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Lubyczy Królewskiej, Szczebrzeszyna, Krasnegostawu, Kraśnika, Ożarowa Mazowieckiego, Połańca i wielu innych miejsc.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Trasa rajdu wiodła Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego oraz drogami rowerowymi Ziemi Józefowskiej na Roztoczu, do Florianki i na Wzgórze Polak.

Pierwszego dnia na 60 kilometrowej trasie rowerzyści podziwiali porośnięty sosnowymi lasami odcinek puszczański z Józefowa do Bukownicy, a między Tereszpolem i Sochami charakterystyczne dla Roztocza krajobrazy wzgórz ostańcowych.

– W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego uczestnicy wyprawy posilili się daniem regionalnym, po czym chętni zwiedzili okolicznościową wystawę. Początkowe 10 kilometrów drogi powrotnej ze Zwierzyńca do Józefowa wypełniało piękno roztoczańskiej przyrody, a Florianka z możliwością podejrzenia konika polskiego była dopełnieniem tego obrazu – relacjonują organizatorzy Robert Rabiega i Tadeusz Grabowski. Metę wyznaczyli przy wiacie obok Stanicy Wędkarskiej, gdzie wieczorem odbyło się wspólne ognisko i konkurs wiedzy o Roztoczu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Trasa i program drugiego dnia rowerowej eskapady miały charakter nie tylko przyrodniczy, ale i patriotyczny. Rowerzyści jechali przez Puszczę Solską, w tym dwa rezerwaty przyrody „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”, a także oddali hołd Powstańcom Styczniowym, którzy zginęli 2 maja 1863 roku w bitwie pod Kobylanką. O tym wydarzeniu oraz o walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Roztocza opowiadał komandor rajdu Tadeusz Grabowski.

Głównym organizatorem wyprawy był Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu, a tegoroczna majówka była jednym z elementów projektu „Poznanie i popularyzacja różnorodności biologicznej Roztocza – regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego”, współfinansowanego z środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pomysłodawcy wyprawy dziękują uczestnikom za liczny udział, dyscyplinę, odpowiedzialność i wytrwałość, józefowskiej policji i nadleśnictwu za zapewnienie bezpiecznego przejazdu, a Marzenie i Piotrowi Wróblewskim z Radia Lublin za wierne relacjonowanie majówki w eterze.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.