- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętajcie, że to krótsza noc

Zdjęcia zegara w Biłgoraju pokazujemy nie bez powodu. Tej nocy zmieniamy czas z zimowego na letni i przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 2:00 na 3:00. To oznacza, że śpimy o godzinę krócej.

- Reklama -

Zmiana czasu na letni w Polsce odbywa się w ostatni weekend marca. W niedzielę o godz. 2:00 przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Po przestawieniu powinny one wskazywać 3:00. Wschód słońca nastąpi o 6:30, czyli godzinę później niż miało to miejsce dzień wcześniej (wówczas o 5:33). Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o zachód słońca. W sobotę zajdzie ono już o 18:00, a w niedzielę o 19.00. Oznacza to, że będzie dłużej jasno. I o to właśnie chodzi.

Lawirowanie pomiędzy czasem letnim a zimowym ma sprawić, byśmy mogli efektywniej wykorzystywać światło słoneczne przez cały rok. Latem czas lokalny „przestawiamy” o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu słońce zachodzi o godzinę później. Zimą natomiast możemy korzystać z dziennego światła od samego świtu, nie tracąc tej jednej godziny.

- Reklama -

Przestawienie godziny zarówno jesienią, jak i wiosną, następuje zawsze w weekend, kiedy większość osób korzysta z wolnego dnia. Natomiast kiedy wstajemy, prawie każdy z naszych sprzętów elektronicznych – telefony komórkowe, tablety, laptopy, smartwatche, telewizory – wskazują już prawidłową, przestawioną automatycznie godzinę. Pamiętajmy jednak, aby przestawić tradycyjne, nakręcane budziki i zegary.

Zmiana czasu 2023. Zobacz, jak pracodawca policzy twoją „dniówkę”

Co z osobami, które tej nocy będą pracować krócej? W Kodeksie pracy niestety nie znajdziemy informacji, w jaki sposób pracodawca powinien rozliczać tę brakujące godzinę. Jednak, jak wyjaśnia portal kadry.infor.pl, przejście z czasu zimowego na letni jest czynnikiem niezależnym od pracownika, dlatego „nie ma podstaw do odliczenia wynagrodzenia za tę nieprzepracowaną godzinę„.

Wiele osób uważa, że zmiana czasu powoduje niepotrzebne zamieszanie. Dlatego we wrześniu 2018 roku, Komisja Europejska na prośbę obywateli, a także na podstawie szeregu badań naukowych, zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu. Niestety prace nad projektem przerwała pandemia COVID, a w 2021 r. komisja zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu aż do 2026 r.  Do tego czasu zegarki będziemy przestawiać:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.