- Reklama -

- Reklama -

Dziś Środa Popielcowa. Co i ile mogą zjeść wierni?

Koniec z wielkim obżarstwem. Dziś Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu. Przygotowaliśmy, krótką i ważną ściągawkę dla wiernych. Na wszelki wypadek, gdyby ktoś zapomniał. I przypominamy co i jak należy jeść w Środę Popielcową.

- Reklama -

Środa Popielcowa to chrześcijańskie święto, którego symbolem jest popiół. W dawnych czasach nazywano ten dzień Wstępną Środą, co miało obrazować wejście w czas pokuty.

Na nabożeństwach w kościołach katolickich ksiądz posypuje czoła wiernych popiołem i wypowiada słowa: – Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz.

Popielec jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Kogo obowiązuje?
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy osób od 14 lat wzwyż, a post ścisły osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Zwolnione z obowiązku poszczenia w ten dzień są osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przestrzegać takich wymagań.

- Reklama -

Co jeść w Środę Popielcową?

Wierni powinni w ten dzień spożyć tylko jeden pełnowartościowy posiłek (do syta) oraz dwa mniejsze, które łącznie nie powinny przekraczać ilości spożywanego pokarmu w posiłku pełnowartościowym. W Środę Popielcową obowiązuje również wstrzemięźliwość od mięsa. Dodatkowo każdy chrześcijanin powinien w tym dniu powstrzymać się od jedzenia słodyczy, przekąsek, napojów alkoholowych oraz pokarmów, które nie są niezbędne do zachowania zdrowia.

 

 

 

fot: pixabay.com

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.