- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W środę nastąpiła równonoc jesienna

Chociaż astronomiczna jesień rozpoczęła się w poniedziałek, to na równonoc musieliśmy poczekać. Rzeczywiste zrównanie długości dnia z długością nocy nastąpiła w środe. Dzień potrwał wtedy 12 godzin i 2 minuty, noc z 25 na 26 września równo 12 godzin, a następny dzień 11 godzin i 58 minut.

- Reklama -

Przyczyną tej rozbieżności jest aktualna definicja wschodu i zachodu Słońca, według której za momenty tych zjawisk uznajemy pojawienie się nad horyzontem pierwszego fragmentu tarczy Słońca lub w przypadku zachodu zniknięcie za horyzontem ostatniego skrawka Słońca, a nie środka tarczy słonecznej. Zjawisko to występuje dwa razy w ciągu roku – wiosną oraz jesienią.

W poniedziałek o godzinie 9.50 Słońce osiągnęło punkt równonocy jesiennej i tym samym rozpoczęła się astronomiczna jesień. To właśnie okres od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego uznawany jest za astronomiczną jesień. W tym czasie dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na korzyść nocy.
toyota Yaris
Nasi przodkowie mieli swoje tradycje związane z tym niezwykłym dniem. Wielu z nas zapewne nie wie skąd wzięła się tradycja dożynek.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Ważnym świętem związanym z dniami równonocy jesiennej są właśnie dożynki. Według tradycji słowiańskiej święto plonów to czas, w którym należy podziękować za zbiory, zgromadzone zapasy i jednocześnie poprosić o urodzaj na przyszły rok. Dożynki do dziś mają charakter ogólnopaństwowy i obchodzone są w wielu krajach światach. W przeszłości podczas tego święta (obchodzonego dokładnie w dzień równonocy) wykonywane były również rytuały, które miały na celu odegnać zło, a przywołać szczęście i dobrobyt dla całego domu lub wioski.

Co roku obchodzę dożynki, nie tylko u siebie w gminie ale także w innych miejscowościach. Nie wiedziałam że kiedyś obchodzono to właśnie w równonoc jesienną. Zawsze warto wiedzieć coś więcej o tym z czym są związane i jakie historie mają święta które celebrujemy- wypowiadała się Magda mieszkanka powiatu biłgorajskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.