- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (film)

12 lipca w Szarajówce uczczono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Starostwem Powiatowym w Biłgoraju oraz gminą Łukowa.

- Reklama -

toyota Yaris

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione 29 września 2017 r. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowcami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.

Organizując uroczystość Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Lubelszczyźnie, tak boleśnie doświadczonej podczas wojny, wszyscy pragnęli upamiętnić zasługi i poświęcenie mieszkańców regionu, którzy za wierność Ojczyźnie płacili najwyższą cenę, oddając życie  własne oraz swoich bliskich. Byli przesiedlani, mordowani, pacyfikowani, a jednak pozostali wierni Ojczyźnie.

Część źródeł podaje, że w czasie pacyfikacji zamordowano 67 Polaków. Zdecydowana większość ofiar (58 osób) miała zostać spalona żywcem, pozostałe rozstrzelano.
W innych źródłach można natomiast znaleźć informację, iż liczba ofiar pacyfikacji wyniosła 59 lub 58 osób. Udało się zidentyfikować nazwiska 41 ofiar. Znajdowało się wśród nich dziesięć kobiet oraz dwanaścioro dzieci poniżej 15. roku życia. Najmłodszą ofiarą zbrodni był Józio Furgała, który miał 6 tygodni, a najstarsza 61 lat. (Niektóre źródła podają liczbę 30 zamordowanych dzieci). Wiele rodzin wymordowano całkowicie. Masakra w Szarajówce była jedną z najokrutniejszych pacyfikacji na Zamojszczyźnie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chmielku​. Eucharystię w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych sprawowali ks. bp Mariusz Leszczyński, dziekan dekanatu Tarnogród ks. Jerzy Tworek i miejscowy proboszcz ks. Marek Tworek. Po Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. „GROM” w Chmielku przedstawili patriotyczną część artystyczną.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Szarajówce przy pomniku ofiar pacyfikacji wsi. Marszałek Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa wzięli udział w wojewódzkich obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

– Nasza obecność w tym miejscu jest świadectwem troski, by pamięć o losach pojedynczych osób oraz całych rodzin pozbawionych prawa do życia we własnym domu i kraju była ciągle żywa. Na Ziemi Lubelskiej, tak tragicznie doświadczonej podczas II wojny światowej, oddajemy hołd mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej udzielali osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Podczas uroczystości głos zabrał również wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

– Niech dzisiejsze uroczystości będą przestrogą dla kolejnych pokoleń Polaków – powiedział Stanisław Kozyra.

O tej tragedii mówiły osoby, które przeżyły II wojnę światową. Głos zabrał potomek jednego z mieszkańców gminy Łukowa, który jako jeden z nielicznych przeżył pacyfikację wsi Szarajówka. Po wszystkich wystąpieniach okolicznościowych złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ofiar pacyfikacji oraz odegrano utwór „Cisza”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.