- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dzień Pola w Różańcu

W szkole rolniczej w Różańcu odbył się I Witosowy Dzień Pola. Podczas konferencji zaproszeni goście poruszali temat żywności ekologicznej. Podczas wydarzenia zostały poczynione wstępne kroki, pozwalająca utworzyć w szkole rolniczej w Różańcu Centrum Edukacji Ekologicznej.

- Reklama -

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu ze wsparciem Solidarności Rolników Indywidualnych 11 lipca zorganizował wydarzenie pod nazwą „Witosowy Dzień Pola”. Wydarzenie miało na celu wzmocnienie produkcji żywności wysokiej jakości oraz krzewienie wiedzy o polskiej produkcji żywności, a także przetwórstwie i dystrybucji.

Mulawa wybory do 05.04.2024

– Gmina Tarnogród ma wielki potencjał, jeśli chodzi o żywność ekologiczną. Mamy czystą ziemię, niezanieczyszczoną metalami ciężkimi, wykształconych rolników oraz piękne słońce. To wszystko razem sprzyja temu, że produkty u nas są wyjątkowej jakości. Prawda jest również taka, że nie jesteśmy w stanie konkurować co do ilości produkowanej żywności z większymi krajami. Jednak możemy wygrać z nimi wysoką jakością – mówi Paweł Dec, burmistrz miasta Tarnogród. – W Polsce powinna być produkowana wysokiej jakości żywność ekologiczną. To jest przyszłość polskiego rolnictwa –dodaje.

Rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Podczas wydarzenia zostały poczynione wstępne kroki, pozwalająca utworzyć w szkole rolniczej w Różańcu Centrum Edukacji Ekologicznej.

– W ostatnim czasie szkoły rolnicze w naszym kraju nie mają się najlepiej. My chcemy szukać rozwiązań, które doprowadzą je do świetności. Naszym pomysłem jest stworzenie Centrum Szkoleń Rolnictwa Ekologicznego, miejsca kształcenia ze specjalizacją ekologiczną — opowiada Zbigniew Wlaź, dyrektor Zespółu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W czasie trwania konferencji można było skosztować potraw kuchni strażackiej z ognistą wieprzowiną, przysmaków z festiwalu drobiu oraz zapoznać się z najnowszą technologią maszyn i środków do produkcji rolniczej.

– Bardzo dobrze, że odbywają się wydarzenia promujące małych rolników. Rolnictwo ekologiczne na terenie gminy Tarnogród oraz gminy Księżpol bardzo prężnie się rozwija. Jest to szansa dla rolników na dalszy rozwój, jeśli chodzi o pracę na polu — mówi Jarosław Piskorski, wójt gminy Księżpol. – Szkoła rolnicza w Różańcu to szkoła z wielkimi tradycjami, która wykształciła wielu wybitnych fachowców. Ta placówka jest swoistą kolebką biłgorajskiego rolnictwa. Wśród jej pracowników i uczniów jest ogromne zaangażowanie, aby promować rolnictwo ekologiczne — dodaje.

Wydarzenie jest pierwszą z cyklicznych imprez organizowanych na terenie szkoły rolniczej w Różańcu.

– Z wielkim sentymentem wracam w mury tej szkoły jako jej była uczennica. Dzisiaj jako poseł tej ziemi, a przede wszystkim jako osoba, której bliskie jest dobro rolnictwa w naszym kraju. Cieszę się, że szkoła przez tak długi czas zachowała swoją świetność i przekaz w kształceniu rolników ziemi biłgorajskiej — mówi Beta Strzałka, poseł na sejm RP.

Podczas przemówień, Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny, odczytał list od wicepremiera Jacka Sasina skierowany do rolników.

~Michał Kuliński

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.