- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego” (Film)

W poniedziałek w kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się konferencja naukowa, w której wzięło udział wielu znakomitych gości. Jednym z nich był ks. bp dr hab. Mariusz Leszczyński.

- Reklama -

 

7 września o godzinie 10 rozpoczęła się trwająca ponad cztery godziny konferencja naukowa pod hasłem „Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Jej organizatorem była fundacja Gaudium et Spes.

Sługa Boży Ks. Prymas Kard. Stefan Wyszyński to bardzo wyjątkowa postać. Jak słyszymy w dzisiejszych wykładach, jest bardzo związany z Lubelszczyzną i Zamojszczyzną jako wcześniej ksiądz, później biskup lubelski, a następnie wielka postać Prymas Tysiąclecia. Chcemy poprzez tę konferencję na nowo odkryć tę postać, aby pokazać, że jest to człowiek, który w dzisiejszych czasach jest nam bardzo potrzebny – mówił ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

- Reklama -

Podczas konferencji występowały nie tylko osoby duchowne. Jedną z nich był wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym z jednej strony ze względu na skutki pandemii, która pojawiła się w Polsce i na świecie, a z drugiej ten rok niesie dla nas Polaków bardzo wiele ważnych wydarzeń i wielkich rocznic. Zawsze warto przywoływać w naszej wspaniałej historii ludzi, którzy dzięki swojej sile charakteru, niezłomności, potrafili sprostać największym wyzwaniom. Chcemy pokazać sobie i młodszym pokoleniom, że warto być Polakiem – mówił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Konferencja naukowa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Ślady Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego na Zamojszczyźnie” przedstawił Ks. Bp dr hab. Mariusz Leszczyński, z kolei Dyrektor Muzeum Jana Pawła ii i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił przemówienie o nawie „Powstańcze losy księdza Wyszyńskiego i ich wpływ na posługę prymasowską. Następnie Iwona Czarcińska przedstawiła „Najważniejsze wartości dziedzictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. „Prymas Stefan Kardynał Wyszyński a ideologie XX wieku” był tematem przemówienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Guza. Z kolei „Życie i posługa pasterska Stefana Kardynała Wyszyńskiego jako lekcja dla współczesnego Kościoła i narodu polskiego” był tematem przemówienia Prof. dr hab. Mieczysława Ryba. „Bóg – człowiek – moralność. Kardynała Stefana Wyszyńskiego chrześcijańska wizja życia” to był temat wykładu księdza profesora Sławomira Nowosada. Przedostatni słowo pod nazwą „Patriotyzm Polaków: z urodzenia czy wychowania w rodzinie? Refleksje na podstawie wybranych tekstów Stefana Wyszyńskiego” wygłosił ksiądz profesor Jan Przybyłowski. Szkoły Prymasowskie, miejscem kształtowania postaw patriotycznych” było ostatnim przemówniem wygłoszonym na wydarzeniu przez mówił Mariana Kurzynę, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Biłgoraju.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.