- Reklama -

Dzieci i młodzież z Aleksandrowa na tropie dziedzictwa

27 września 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wycieczkę do Górecka Kościelnego.

Uczestniczyło w niej 60 dzieci z klasy drugiej i klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Była ona również nagrodą za ukończenie Letniej Akademii Czytania" 2017. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w Letniej Akademii Czytania dzięki zaangażowaniu wychowawczyń: Ewy Jastrzębskiej, Aliny Kukiełki, Elżbiety Kulińskiej i Lucyny Paluch oraz rodziców.

Uczniowie przez okres wakacji czytali książki. Prowadzili również "Literackie pamiętniki" czyli specjalne zeszyty z wpisami o przeczytanych lekturach. Prace literacko-plastyczne wykonane przez uczniów były bardzo różnorodne i ciekawe. Pamiątkowe dyplomy wszystkim laureatom, którzy ukończyli akademię, wręczył dyrektor szkoły Krzysztof Kwiatkowski.

Po przyjeździe do niezwykle urokliwego miejsca, jakim jest Górecko Kościelne, uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie. Na trasie znalazły się wszystkie najciekawsze zakątki tej miejscowości. Poznawanie historii Górecka uczniowie zaczęli od zwiedzania modrzewiowego kościółka pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika, podziwiając jego wnętrze i plac przykościelny łącznie z plebanią oraz organistówką. Następnie dzieci szły przepiękną aleją dębów, oglądając ciekawe kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej i niezwykłe bardzo stare dęby. Na dłużej uczniowie zatrzymali się przy Kapliczce "Pod dębami" i Kapliczce "Na wodzie", poznając historię tych miejsc. Ciekawość najmłodszych budziła również rzeka Szum przepływająca obok tej ostatniej kapliczki. Po pysznej pizzy, wracając, dzieci zwiedziły stary cmentarz z wieloma zabytkowymi nagrobkami. Wycieczka zakończyła się przy pomniku Jana Pawła II. Wyjazd był okazją do pokazania dzieciom, jak ciekawe historycznie i bogate w niezwykłą przyrodę miejsce jest tak blisko Aleksandrowa.

- Reklama -

Kolejnym wydarzeniem był turniej pn. "Na ludowo i z uśmiechem".

Przygotowała go biblioteka wspólnie z Kołem Przyjaciół Biblioteki i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Uczestniczyły w nim klasy siódme pod opieką wychowawców Małgorzaty Podolak i Artura Parzycha. Odbył się on 28 września w sali gimnastycznej gimnazjum.

Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało dla siódmoklasistów różne zabawy nawiązujące do dawnego życia na wsi. Drużyny brały udział między innymi w takich konkurencjach jak: dojenie krowy, nawlekanie igły, ubijanie piany, rzut kapeluszem, przeciągnie liny, picie mleka czy wiejska gosposia. Młodzież, pokonując zadania, dobrze się bawiła i wykazała się sprytem. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji o mały włos zwyciężyła klasa VII b. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz karty pocztowe promujące akcję "Małe Wielkie Historie" prowadzoną przez Muzeum Historii Polski. Przygotowane z humorem zadania były przyczynkiem do rozmów o tym, jak wyglądało dawniej życie na wsi. Na zakończenie uroczystości uczniowie odwiedzili bibliotekę, a szczególnie poznali zbiory regionalne.

Głośne czytanie dzieciom ma wiele zalet: rozwija pamięć i wyobraźnię, poprawia koncentrację, uczy myślenia, buduje mocną więź między dzieckiem a dorosłym, pomaga w nauce, rozwija mowę, itd. To również może być bardzo fajny sposób na rozwijanie wśród maluchów wiedzy o regionie. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie z Przedszkolem "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie przygotowała "Dzień Głośnego Czytania w Aleksandrowie z ludowa nutą". Odbyło się głośne czytanie książki Jarosława Sieka "Dżamboraja i tyszowiaki". Grupa czterolatków z ul. Wesołej pod opieką wychowawczyni Pauliny Droździel odwiedziła bibliotekę 29 września. Dzieci w Kąciku Malucha wysłuchały opowiadania o przygodach kury z Biłgoraja. Maluchy z ciekawością słuchały jak Dżamboraja wędrowała do Tyszowiec i tam odnalazła niezwykłe buty tyszowiaki. Jak się dowiedziały dzieci, buty te zamawiał sam król Władysław Jagiełło dla swoich żołnierzy walczących pod Grunwaldem. Potem przedszkolaki rozmawiały o usłyszanym tekście oraz naśladowały odgłosy i ruchy, jakie kojarzą się z kurami. Następnie każdy uczestnik wykonał swoje tyszowiaki, w których wędrował po labiryncie korytarzy szkolnych (budynek w którym mieści się biblioteka) i bibliotece. Zajęcia zakończyły się wręczeniem przedszkolakom zakładek i wypożyczeniem przez nich książek do domu.

Dzieci na zajęciach mogły wysłuchać ciekawej historyjki o przygodach kury. Również poznały miasto Tyszowce, buty tyszowiaki i dowiedziały się, czym zajmuje się szewc. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.