Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Dzień SGH w LO im. ONZ w Biłgoraju

- Reklama -

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Klasa akademicka SGH”, realizowanego przez jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju – Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Programem objęte są dwie klasy liceum: III E i I C. W spotkaniu wzięli udział: Ewa Pączek – doktorantka SGH w Warszawie, Kazimierz Paterak – Starosta Biłgorajski, Kazimierz Ordecki – przedsiębiorca i właściciel Hurtowni Materiałów Elektrycznych w Biłgoraju, Marta Daniłowicz, Anna Pieczykolan i Jerzy Grela – przedstawiciele Banku Pekao S.A. w Biłgoraju, a także nauczyciele oraz uczniowie. Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły – Marian Klecha, a dalszą część poprowadziła Klasa akademicka SGH.
Podczas konferencji została omówiona współpraca między SGH w Warszawie i LO im. ONZ w Biłgoraju. Nauczyciel przedsiębiorczości, Andrzej Szatowski wprowadził uczniów w temat wykładu informując, jakimi cechami charakteryzuje się osoba przedsiębiorcza oraz czym jest innowacyjność. W dalszej części spotkania pracownik naukowy patronackiej uczelni, Ewa Pączek przybliżyła zebranym pojęcie projektu oraz omówiła proces jego realizacji. Podkreśliła, że zarządzanie projektami to odpowiedź na współczesność, a osoba przedsiębiorcza powinna odznaczać się kreatywnością, szukaniem nowych rozwiązań, umiejętnością podejmowania ryzyka, a także ciągłą chęcią ulepszania siebie. Zaznaczyła również, jak ważne jest gromadzenie informacji oraz wyciąganie wniosków po realizacji każdego projektu. Z kolei Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak przedstawił działania na rynku lokalnym na przykładzie współpracy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że obecnie bardzo ważnym zadaniem jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży. Właściciel Hurtowni, Kazimierz Ordecki w swojej prelekcji wskazał, że przedsiębiorcą nie zawsze jest osoba przedsiębiorcza i wyjaśnił różnice między tymi dwoma pojęciami. Z wystąpienia przedstawiciela Banku Pekao S.A młodzież dowiedziała się m. in. o sposobach zakładania rachunków bankowych, dokonywania płatności, zaciągania kredytów studenckich i nowoczesnych możliwościach obsługi rachunku bankowego.
Kolejnym punktem spotkania było przybliżenie przez uczniów działalności Uczniowskiego Funduszu Oświaty, działającego w szkole. Celem UFO jest m. in. zakup sprzętu szkolnego, pomocy naukowych, przyznawanie stypendiów najzdolniejszym uczniom oraz dofinansowywanie szkolnych inicjatyw. Na zakończenie konferencji uczniowie klasy I C przedstawili dwie scenki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej kandydatów starających się o pracę.
Po konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Ewę Pączek na temat zarządzania projektami, w których uczestniczyli uczniowie Klas akademickich SGH. Prowadząca udzieliła kilku cennych rad dotyczących przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawiła i omówiła narzędzia używane przy zarządzaniu projektami, następnie uczniowie w grupach pracowali nad projektami.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestniczenia w konferencji i warsztatach, które były interesującą oraz niecodzienną lekcją przedsiębiorczości. W ramach dalszej współpracy LO im. ONZ w Biłgoraju ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie planowane są kolejne spotkania.

                                    ZSO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.