- Reklama -

Dzień Patrona i Konkurs o Żołnierzach Wyklętych w ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu

  22 marca 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu obchodzony był Dzień Patrona połączony z Konkursem o Żołnierzach Wyklętych, których Narodowy Dzień Pamięci po raz 5. obchodzimy w tym roku. Jak Witos chcieli oni wolnej i sprawiedliwej Polski, walcząc po wojnie z narzuconą przez Moskwę komunistyczną dyktaturą.

Z okazji Dnia Patrona kółko historyczne przygotowało apel złożony z montażu słowno-muzycznego i prezentacji multimedialnej o Witosie. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego Marian Kucharczuk, opiekun kółka przywitał dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników administracji i licznie zebraną młodzież. Szczególne powitanie skierował do gościa specjalnegoJarosława Piskorskiego, wicestarosty biłgorajskiego, który przez 20 lat był nauczycielem w tej szkole. Pamiętając o swoich korzeniach, zawsze przyjeżdża na ważne uroczystości do Różańca, jeśli pozwalają na to obowiązki gospodarza powiatu.

Apel był wielkim peanem na cześć Witosa wybitnego przywódcy ludowego i męża stanu. Najważniejsze autorytety św. Jan II i kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, najczęściej cytowali go spośród polskich polityków. Obdarzony przez Stwórcę wielkim talentem i osobowością, ciężko pracując, podźwignął się z galicyjskiej biedy i został 3-krotnym premierem. Był samoukiem, który po 4 klasach wiejskiej szkoły kształcił się nadal, aż stał się erudytą. Był dumny, że jest chłopem, chłopów kochał i do Polski prawdziwie ludowej dążył. Chciał chłopów podnieść z kolan i uczynić świadomymi swoich praw i obowiązków obywatelami. Gdy po pracy w Warszawie wracał do Wierzchosławic stawał za pługiem, budował z sąsiadami młyn spółdzielczy czy drogę. Chodził nie w pantoflach, ale w butach z cholewami i nie nosił krawata.

Apel przekonał wszystkich, że Witos to patriota, który realnym działaniem, a nie pustym gadaniem służył Ojczyźnie, choć mówcą był znakomitym. W czasie wojny nie zgodził się na współpracę z Niemcami, za co trafił do więzienia, a jego córkę zesłano do obozu. Po wojnie tak samo postąpił wobec nowych sowieckich okupantów. Apel udowodnił też, że Witos był demokratą, który bronił Konstytucji w czasie zamachu majowego i stał się więźniem sumienia skazanym przez dyktaturę sanacyjną, która odebrała mu nawet Order Orła Białego przyznany za zwycięstwo nad bolszewikami. Do tej pory nie skasowano wyroku na Witosa 70 lat po śmierci musi toczyć z Piłsudskim i jego współczesnymi zwolennikami walkę o rząd dusz Polaków.

- Reklama -

Apel oparty na dobrym scenariuszu i prezentacji oraz właściwym doborze wierszy i pieśni został życzliwie przyjęty przez publiczność. Emocje jeszcze wzrosły, gdy ogłoszono wyniki jubileuszowego, bo XX Konkursu o Patronie, którego organizatorem od początku jest kółko historyczne, a jego opiekun fundatorem nagród. Tym razem główną nagrodą był tablet, który wywalczył Grzegorz Mielniczek z kl. IV TMR, pozostałe to książki i akcesoria komputerowe. W zorganizowanym po raz pierwszy Konkursie o Żołnierzach Wyklętych zwyciężyła Klaudia Krzyszowicz z kl. IV TŻiUG i otrzymała drukarkę komputerową i piękny album wydany przez IPN poświęcony bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego. Pozostałym laureatom przypadły w udziale książki, repliki orderu i ryngrafu noszonego przez Niezłomnych oraz gadżety komputerowe. Nie zabrakło nagród pocieszenia i słodyczy dla publiczności. Na zakończenie zabrał głos Eugeniusz Klucha, dyrektor szkoły podziękował za zorganizowanie apelu i konkursów oraz zwrócił uwagę na rolę historii w patriotycznym wychowaniu młodzieży. Złożył również tradycyjne życzenia wielkanocne: „Wesołego Alleluja!”

Dzień Patrona i konkursy historyczne, jak również liczne wyjazdy do Miejsc Pamięci Narodowej, Sejmu czy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu są przykładem tak potrzebnego dziś patriotycznego wychowania młodzieży. Dowodzą, że szkoła, której organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwie łączy tradycję z nowoczesnością.

Zainteresowanych pełną ofertą edukacyjną i wspaniałą bazą dydaktyczną ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu zaprasza na Dni Otwarte Szkoły, które odbędą się 22 kwietnia 2016 r.

Marian Kucharczuk opiekun kółka historycznego

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.