- Reklama -

- Reklama -

Dzień Miodu i Pieroga w Biszczy

- Reklama -

W niedzielę (9 lipca) mieszkańcy gminy Biszcza, zaproszeni goście, a także odpoczywający nad zbiornikiem wodnym mogli wspólnie bawić się podczas święta miodu i pieroga. Na spotkanie pod nazwą "Dzień Miodu i Pieroga" corocznie zaprasza wójt gminy wspólnie z pszczelarzami, przedsiębiorcami i przetwórcami rolnymi, organizacjami pozarządowymi, kobietami z zespołów śpiewaczych i KGW z tej gminy.

W nazwie tego spotkania tradycyjnie jest miód i pieróg. I nie nadaremnie, gdyż gmina Biszcza słynie z uprawy i przetwórstwa gryki oraz produkcji miodu. Z tych produktów powstają tradycyjne pierogi i miodowniki, które można było skosztować podczas festynu. Pomimo że składniki użyte do ich produkcji są podobne, każda gospodyni piecze nieco inny w smaku przysmak. Na te tradycyjne potrawy, które powstają z płodów biszczańskiej ziemi, stawiają władze samorządowe, promując gminę poza jej obszarem.

toyota Yaris

Ale nie tylko miodem i gryką może poszczycić się Biszcza. Od kilku lat sztandarowym produktem turystycznym jest zbiornik wodny Biszcza-Żary. Funkcjonują tu wypożyczalnie sprzętu, zjeżdżalnie, wyciąg weekbordowy, jest infrastruktura gastronomiczna i noclegowa. Wkrótce zostanie otwarty nowy kompleks gastronomiczno-rozrywkowy. Trwają rozmowy z inwestorem o otwarciu w najbliższych latach dwóch kompleksów SPA. To tu przyjeżdżają rzesze turystów nie tylko z powiatu biłgorajskiego, ale także z sąsiedniego Podkarpacia. O roli obiektu mówił wójt gminy Zbigniew Pyczko, podczas otwarcia imprezy. – Dzień Miodu i Pieroga organizujemy już od kilkunastu lat. W różnych miejscach, z różną pogodą, z różnymi zespołami. Ale idea organizacji tego święta jest niezmienna. Chodzi o promocję naszej gminy, o promocję powiatu biłgorajskiego, o promocję całego regionu lubelskiego. Jest co pokazywać i czym się chwalić. Chcemy promować produkt turystyczny, jakim jest zalew Biszcza-Żary, lasy, czyste powietrze i zdrowy mikroklimat. Myślę, że warto to promować – powiedział wójt. 

– Gmina Biszcza chce się rozwijać w kierunku turystyki. Czynimy ku temu spore starania, realizujemy kolejne wnioski, kolejne wnioski składamy. W tej chwili składamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu chcemy wykonać kolejne inwestycje przy zbiorniku wodnym. Również projekt Polska Białoruś  Ukraina dotyczący modernizacji centrum Biszczy wraz z budową ścieżek pieszo-rowerowych dodał. 

Wójt Pyczko wspomniał, że spotkanie to także integracja społeczności lokalnych – przedsiębiorców, stowarzyszeń, instytucji, turystów i tych, którzy w dobrej atmosferze chcą spędzić tutaj niedzielne popołudnie. Życzył udanej zabawy i zapraszał wszystkich na dożynki powiatowe, które odbędą się nad biszczańskim zalewem w sierpniu. Zachęcał także do aktywnego wypoczynku nad zbiornikiem wodnym, korzystania z atrakcji i udogodnień. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Głos zabrał także starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak. – Naszym obowiązkiem jest promowanie regionu. Mamy czym się poszczycić. Mamy pracowitych i zaradnych mieszkańców. Mamy piękne, nieskażone środowisko. Dlatego zachęcamy wszystkich gości do zwiedzania i poznawania naszej kultury i tradycji – mówił. O współpracy i możliwości rozwoju mówili także obecni na spotkaniu goście z Ukrainy, partnerzy gminy Biszcza w projekcie Polska – Białoruś – Ukraina.

Po przemówieniach przyszedł czas na wspólną zabawę. Były występy regionalnych zespołów śpiewaczych i koncert Gminnej Orkiestry Dętej "Złota Nutka", pokazy tresury psów i sportów wodnych. Dodatkową atrakcją imprezy była loteria fantowa, w której główną nagrodą był kurs prawa jazdy ufundowany przez OSK Jan Deryło.

W wieczornej części spotkania zagrały znane i lubiane zespoły – Pachuta Band, MeGustar, Chaos. Gwiazdą wieczoru był zespół KSU.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.