- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dziadkowie i uczniowie będą balować wspólnie

Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Korchowie Pierwszym już dziś zaprasza mieszkańców gminy Księżpol, na  Dzień Babci i Dziadka połączony z Balem Karnawałowym dla uczniów. To wszystko 15 stycznia (niedziela), od godziny 14:00 w szkole w Korchowie Pierwszym.

- Reklama -

Szkoła Podstawowa w Korchowie Pierwszym, to pełna ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. Placówka ta mieści się w budynku oddanym do użytku we wrześniu 1992 r. Jest to obiekt z 9 pomieszczeniami do nauczania, w tej liczbie jest dwie pracownie komputerowe. Przy szkole powstała nowa sala gimnastyczna wraz z zapleczem, połączona łącznikiem z budynkiem szkoły. Inwestycja realizowana była od 2018 r., a prace budowlane zostały zakończone w 2020r.
toyota Yaris
Szkoła Podstawowa w Korchowie Pierwszym pierwotnie miała być budowana na placu obok starej szkoły, która pamiętała jeszcze czasy carskie. Starania o dobudowanie szkoły rozpoczął ówczesny dyrektor Mirosław Pawłowski. Wykonano nawet dokumentację i zgromadzono trochę materiałów w postaci cegły. We wsi Korchów przeprowadzano scalanie gruntów. Nadarzyła się okazja, aby wyznaczyć plac pod budowę większej szkoły. I tak się stało. Wówczas dyrektorem szkoły w Korchowie Pierwszym był mgr Jan Ostasz.
W porozumieniu z rodzicami i społecznością wsi postanowili, że poczynią starania o budowę szkoły z prawdziwego zdarzenia. Powołano Komitet Budowy Szkoły. Budowę rozpoczęto w 1985 roku w czynie społecznym. Zwieziono cegłę z boiska starej szkoły. Dyrektor rozpoczął starania o nową dokumentację. Mieszkańcy z wielkim zapałem wzięli się do pracy. Zrobiono wykopy i zbrojenia pod fundamenty. Zalano ławy fundamentowe. Wybudowano budynki z przeznaczeniem na materiały budowlane. Później przystąpiono do budowy podpiwniczenia. Murarze murowali, inni w betoniarkach robili zaprawę, równali plac budowy. Po ukończeniu prac przy budowie w czynie społecznym wkroczyła ekipa budowlana. Jednak w dalszym ciągu społeczność wsi była zaangażowana  w pomoc przy budowie. Gospodynie wiejskie w kolejności przygotowywały śniadania i obiady dla ekipy budującej. Budowę szkoły ukończono, nie wybudowano jednak sali gimnastycznej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

We wrześniu 1992 roku oddano do użytku budynek nowej szkoły z 9 pomieszczeniami do nauczania. Ponadto szkoła korzystała z prowizorycznej sali gimnastycznej o wymiarach 5,75 m x 14,70 m, którą utworzono z pomieszczenia jadalni i korytarzy szkolnych. Od 2002 roku szkoła posiada kuchnię z zapleczem i jadalnią powstałą z części pomieszczeń zaplecza kuchni. W roku szkolnym 2002/2003 oddano do użytku pracownię komputerową z dziesięcioma komputerami dla uczniów i stanowiskiem pracy dla nauczyciela informatyki. Pierwszym dyrektorem placówki została mgr Halina Sarzyńska. Następnym – mgr Danuta Szpienig – Larwa.
Do 1999 roku szkoła była ośmioklasową szkołą podstawową. Po reformie systemu oświaty w latach 1999 – 2019 roku placówka funkcjonowała jako sześcioklasowa szkoła, następnie dzieci kształciły się w trzyletnim gimnazjum. Od września 2018 roku jest to pełna ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. W roku szkolnym 2001/2002 wprowadzono bezpłatne nauczanie języka angielskiego, natomiast w roku szkolnym 2004/2005 – język angielski i zajęcia komputerowe w oddziale przedszkolnym. W ramach zajęć edukacyjnych prowadzone były zajęcia z dwóch języków obcych: języka rosyjskiego i języka angielskiego. W 2018 roku jedną z klas zaadaptowano na pracownię komputerową z dwudziestoma stanowiskami pracy. Jesienią 2019 roku ukończono roboty budowlane przy termomodernizacji budynku szkoły. Celem projektu było zwiększenie efektywności energetycznej budynku oraz poprawa wykorzystania energii cieplnej i elektrycznej budynku. W tym celu ocieplono ściany, wymieniono dach, otwory okienne, grzejniki oraz zamontowano zawory termostatyczne przy grzejnikach.
Od września 2019 roku funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Małgorzata Paluch. Od 1 września 2020 roku dodatkowym językiem nauczanym w klasie czwartej został język niemiecki w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Oddano do użytku nowy budynek, do którego przeniesiono oddział przedszkolny pięcio i sześciolatków oraz utworzono drugi oddział przedszkolny dla dzieci trzech i czteroletnich. Również od września 2020 roku wprowadzono w szkole dziennik elektroniczny.

 

 

info: GOK w Księżpolu

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.