- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dziękczynienie za plony w Aleksandrowie (FOTO)

- Reklama -

Dożynki Gminno Parafialne w Aleksandrowie odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie. Organizatorami byli wójt gminy Aleksandrów oraz proboszcz parafii w Aleksandrowie.

Na początku Mszy św. głos zabrał Józef Henryk Biały, wójt gminy Aleksandrów, który powitał wszystkich zebranych. Zaznaczył, że poprzez dożynki władze gminy doceniają pracę rolników i ich zaangażowanie. Dzięki temu mamy chleb. Dodał, że mimo, iż rolnictwo z każdym rokiem się rozwija, widoczne są inwestycje w najnowocześniejszy sprzęt, który ułatwia pracę, to i tak najważniejszych ogniwem jest człowiek. Następnie została odprawiona uroczysta dożynkowa Msza święta dziękczynna za zebrane plony – owoce całorocznej pracy rolników. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Solski.
Kilka słów do rolników skierowała poseł na Sejm RP Agata Borowiec. – Dożynki są głęboko zakorzenione w naszej tradycji. To czas, kiedy świętujemy zakończenie żniw. Z wielkim szacunkiem, uznaniem i wdzięcznością zwracamy się dziś do polskich rolników, dziękując im za całoroczną pracę – mówiła. Przeczytała również list od Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. „Wierni prastarej tradycji na zakończenie żniw obchodzimy święto rolniczego stanu – dożynki, uświęcone modlitwą dziękczynną do Boga za plony zebrane dla polskiej ziemi. Codzienne błaganie „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” znajduje swój symboliczny wyraz w bochnie chleba przeniesionym uroczyście na dożynki. W dniu święta plonów pragnę powiedzieć, że rolnicy w Polsce stanowią ogromny potencjał silnej woli i wytrwałej pracy”– pisał. Dodał, że powinniśmy być dumni z polskich rolników, chociaż nie brakuje trudności. – „Nasz rząd Prawa i Sprawiedliwości od razu przeprowadził niezbędne zmiany do poprawy kondycji rolnictwa” – napisał minister. Dodał, że nie wszystko zależy od rządu polskiego, ponieważ jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wspólnej polityki rolnej. „Drodzy rolnicy, z wielką wdzięcznością chcę wam podziękować za codzienną pracę, za jej efekty, obfite plony, produkcję na wysokim poziomie. Dziękuję wspaniałym kobietom wiejskim, które dbają o utrzymanie domu i rodziny” – pisał.
Listy z podziękowaniami dla rolników przesłali również poseł Genowefa Tokarska, marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski. „Święto plonów to nie tylko okazja do refleksji nad kondycją współczesnego rolnictwa. To również jedyne w swoim rodzaju spotkanie plenerowe, integrujące wszystkie pokolenia mieszkańców wsi i miast” – napisał Sławomir Sosnowski.
Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy zgromadzeni zaproszeni zostali na plac przykościelny, gdzie był przygotowany poczęstunek. Nie zabrakło również występów artystycznych. Odbył się koncert pt. „Lata 20., lata 30.”. Na scenie wystąpili: Kamila Lendzior, Małgorzata Rapa, Jakub Gaska, Paweł Świętorecki. Koncert dał również Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego, wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.