- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Dywany z wełny – dlaczego tak popularne

Zastanawiasz się nad zakupem nowego dywanu lub chodnika? Z tego artykułu dowiesz się co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na zakup dywanu wykonanego z wełny.

- Reklama -

 

Wybierając dywan, zwracamy uwagę nie tylko na to, aby idealnie komponował się on z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. W dłuższej skali czasu niezwykle istotne okazują się także aspekty praktyczne dywanu, należą do nich między innymi kwestie: czy dywan łatwo się odkurza, czy łatwo się go czyści z plam oraz czy jego runo jest odporne na odgniecenia. Gdy weźmie się pod uwagę te rozmaite czynniki, okazuje się, że znakomitą opcją są dywany wykonane z naturalnej wełny. 

Madziar_Wybory

Dywany wełniane – charakterystyczne cechy

Dla wielu osób kupujących dywan tego typu najistotniejszą kwestią jest już sam fakt, że wełna jest surowcem naturalnym. Oznacza to, że jest ona całkowicie neutralna dla środowiska, jest w pełni biodegradowalna, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że będzie przez dziesiątki lat zalegać na wysypiskach śmieci. Jak dowiadujemy się od specjalistów ze sklepu DywanyWitek.pl, obecnie wielu profesjonalnych projektantów wykonuje stylizacje oparte niemal wyłącznie na ekologicznych surowcach – wełna idealnie wpisuje się w ten popularny trend. Wełna jest materiałem, który znakomicie nadaje się do produkcji dywanów. Jest to materiał bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, jej włókna nie kruszą się, są sprężyste, dzięki czemu długo zachowują idealny kształt. Ponieważ wełna dobrze przyjmuje różnego typu barwniki, runo dywanów wełnianych charakteryzuje się wysoką kontrastowością oraz barwnością. Dla producentów dywanów istotne znaczenie ma także szerokość pojedynczych włókien, ponieważ od tego zależy to, jak wysoce misterne wzornictwo można będzie zastosować w projektowaniu runa. Z tego względu w polskich fabrykach dywanów najczęściej wykorzystuje się wełnę nowozelandzką oraz brytyjską. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Stylowy wełniany dywan, źródło zdjęcia: https://www.kochamydywany.pl/dywany-wełniane .

 

Istotną zaletą dywanów wykonanych z wełny jest ich pozytywny wpływ na wilgotność w mieszkaniu. Wełna ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania nadmiar wilgoci z otaczającego ją powietrza. Ale, gdy ulegnie już ono wysuszeniu (np. z powodu pracującej instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu), wełna oddaje nagromadzoną wilgoć. Dzięki temu poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu jest stabilniejszy. Naturalny materiał, jakim jest wełna, dodatkowo tworzy przyjazny samopoczuciu specyficzny mikroklimat we wnętrzach, w których się znajduje. Dawniej dywany wełniane kojarzone były raczej z produktami ekskluzywnymi i faktycznie nadal tak jest, że najdroższe dywany są wykonywane właśnie z wełny, niemniej dzięki tkaniu maszynowemu ceny wełnianych dywanów są obecnie stosunkowo niskie, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić bardzo wiele osób. 

Osobom niezaznajomionym z tematem wełna może wydawać się materiałem delikatnym i nietrwałym, w praktyce jednak okazuje się, że jest całkiem przeciwnie. Jest to surowiec idealnie nadający się do produkcji wytrzymałych, odpornych na odgniecenia i wycieranie dywanów. Nie bez powodu to właśnie dywany wełniane są tak często wykorzystywane w rozmaitych obiektach użyteczności publicznej, gdzie są wystawione na bardzo intensywną eksploatację.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.