Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Dyskusje o literaturze

- Reklama -

 
 

Spotkanie odbyło się w świątecznej scenerii. Towarzyszył mu zapach gałązek świerkowych, ciasta, owoce, zapalone świece i miła, serdeczna atmosfera. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Podczas spotkania omówiono dwa tematy. Skupiono się na powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" oraz karnawale. Seniorzy omówili tło historyczne oraz dwie przeciwstawne postawy życiowe głównych bohaterów Bogumiła i Barbary. Jak podkreślili seniorzy, Dąbrowska po mistrzowsku przeprowadziła przeciwstawienie dwóch postaw, jednej – otwartej na zewnątrz, afirmującej życie i aktywnej; drugiej – zamkniętej w sobie, nieufnej, biernej i refleksyjnej. Członkowie "Gęsiego Pióra" doszli do wniosku, że bohaterowie powieści nie byli ideałami, lecz zwykłymi ludźmi. Seniorzy podkreślili, że zostali przedstawieni w taki sposób, że znamy ich jako najbliższych sąsiadów. Są nam bliscy, realni, prawdziwi. Czasem drażnią czytelnika, a czasem są przez niego podziwiani. Jak zauważyli, portrety tych bohaterów są najwspanialszymi ludzkimi wizerunkami w naszej literaturze. Warto zapamiętać cytat powieści: "W życiu bywają noce i bywają dni powszednie, a czasem bywają też niedziele. Rzadziej to się zdarza niż w kalendarzu."

Drugi temat dotyczący karnawału przygotowały panie Helena Róg i Helena Strzałka. Karnawał to inaczej zapusty – okres od święta Trzech Króli do wtorku "diabelskiego", czyli "kusego" przed Środą Popielcową poprzedzającą Wielki Post. Początki karnawałowych zabaw połączonych z przebieraniem się sięgają w Zachodniej Europie czasów Średniowiecza, skąd przywędrowały do Polski i zaowocowały powstaniem przebogatej obrzędowości, wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów. 

Seniorzy stwierdzili, że karnawał to temat rzeka. Huczne zabawy odbywały się szczególnie w dworach szlacheckich i magnackich w XVII. Śpiewano, że "na zapusty, nie chcą państwo kapusty i wolą, sarny, jelenie i żubrowe pieczenie". Raczono się tłustymi słodkościami, stąd pochodzi tradycja "tłustego czwartku". Dziś z tych dawnych obyczajów pozostał "tłusty czwartek", w którym królują na naszych stołach pączki i faworki. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i cytatem "Wykorzystaj każdą chwilę, którą oferuje ci życie". 

Seniorzy cyklicznie spotykają się w murach biblioteki, aby rozmawiać o literaturze. Serdecznie dziękują Małgorzacie Małek z Filii nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju za możliwość organizacji spotkań, serdeczność i gościnę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.