Paramedica

Dyskusja o piecach na biomasę

 

Spotkanie informacyjne dotyczące wymiany kotłów centralnego ogrzewania w ramach projektu "Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w Biłgoraju" odbyło się 19 marca. Zaproszeni na nie zostali mieszkańcy, którzy w maju 2016 r. podpisali umowy z Gminą Miasto Biłgoraj o dofinansowanie  wymiany kotła c.o. opalanego paliwem kopalnym na kocioł opalany biopaliwem.

Mieszkańcy otrzymali informację dotyczące spraw technicznych oraz finansowych. Obecny był Michał Czuryło, przedstawiciel wykonawcy z firmy Flexi Power.

W ramach projektu zamontowanych zostanie 72 kotły na biomasę. Do pieców nadawał będzie się wyłącznie pellet drzewny o średnicy 6 i 8 mm. Nie będzie możliwości spalania np. pelletu słonecznikowego.

Michał Dec zaznaczał, że trwałość projektu będzie obowiązywała do 2023 roku. Do tego czasu piec należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Mogą być sytuację, że do danego mieszkańca zawita kontrola. Jeśli okaże się, że pali on nieodpowiednim paliwem, wówczas miasto utraci dofinansowanie.

Dyskusja była bardzo burzliwa. Wielu mieszkańców twierdziło, że inwestycja po prostu nie opłaca im się, a zaproponowane kotły są przestarzałe. Wskazywali na występujące również według nich spore braki w projekcie dotyczące m.in. możliwości regulacji temperatury na piecu.  Wiceburmistrz zaznaczał, że projekt nie podgala zmianie. Takie warunki w konkursie postawił Urząd Marszałkowski i tak został napisany wniosek o dofinansowanie.

Teraz decyzja należy do mieszkańców, którzy wstępnie wyrazili chęć udziału w projekcie. Pokrywają oni 15% wartości zadania plus podatek VAT od całości zadania. W poprzednich tego typu konkursach VAT nie leżał po stronie mieszkańców. Obecnie uległo to zmianie. Takie warunki stawia Urząd Marszałkowski. Mieszkańcy dla pieca 20 kw będą musieli ponieść wydatek rzędu 3534 zł, a dla piec 24 kw zapłacić kwotę 3 795 zł. Są to kwoty uśrednione dla danego typu instalacji. Zainteresowani muszą wpłacić pieniądze oraz dostarczyć podpisaną umowę do 20 kwietnia. W innym przypadku zostają wykreśleni, a na ich miejsce dofinansowanie otrzymuje osoba z listy rezerwowej.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WL na lata 2014-2020.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.