karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

Dwuletni cykl wykładów historycznych dla seniorów przy PCK w Biłgoraju

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej przed siedzibą PCK w Biłgoraju 6 grudnia 2021 roku odbył się dwugodzinny wykład historyczny prezesa BTR Piotra Flora pt. „Zapomniany szambelan króla Poniatowskiego – Stanisław Nowakowski”.

- Reklama -

Były to zarazem ostatnie zajęcia tego typu dla członków Klubu Seniora przy miejscowym PCK, prowadzone od dwóch lat przez Piotra Flora na podstawie pisemnej umowy z dyrektorem Oddziału Okręgowego w Lublinie. Cykl wykładów w latach 2020-2021 obejmował początkowo wyłącznie historię organizacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w tym także bogate dzieje polskiego stowarzyszenia zarówno na ziemiach okupowanych przez zaborców, jak i po odzyskaniu niepodległości przez naszą ojczyznę, aż do czasów współczesnych, a to z racji 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jednakże po upływie roku władze Oddziału Okręgowego PCK w Lublinie wyraziły zgodę na prowadzenie dalszych zajęć historycznych w odniesieniu do naszego regionu. Dzięki temu seniorzy przy siedzibie PCK w Biłgoraju mogli poznać wiele nieznanych i ciekawych faktów z dziejów miasta oraz losy wybitnych, często zapomnianych postaci związanych z nim w szczególny sposób, a nawet obejrzeć tysiące slajdów albo zdjęć, dotyczących bogatych dziejów ziemi biłgorajskiej.

- Reklama -

Co ciekawe, prezes BTR przed rozpoczęciem wspomnianych wykładów musiał uzyskać wcześniej aprobatę Zarządu PCK w Lublinie, którą otrzymał po przesłaniu dobrej opinii o posiadanych kwalifikacjach, wydanej przez wiele miejscowych instytucji kultury. Dzięki temu Klub Seniora przy PCK w Biłgoraju, jako jedyny w mieście, mógł korzystać z wykładów historycznych na poziomie akademickim przez okres dwóch pełnych lat.

Piotrowi Florowi życzymy zatem kontynuacji tego typu zajęć w najbliższej przyszłości.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.