Mulawa wybory samorządowe 2024

- Reklama -

- Reklama -

Duże zainteresowanie wymianą pieców

- Reklama -

Władze miasta Biłgoraj stawiają na czyste powietrze. Mieszkańcy miasta mogą otrzymać spore dofinansowanie na instalację pomp ciepła oraz wymianę starego pieca węglowego na nowe ekologiczne źródło ciepła. Zainteresowanie mieszkańców jest spore i chętnie korzystają z nowego programu.

Do 25 stycznia br. wpłynęło do Urzędu Miasta Biłgoraj 85 ważnych wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu miasta na dofinansowanie przedsięwzięcia inwestycyjnego służącego ochronie powietrza. Podpisane zostały 23 umowy. 12 umów już rozliczono, a w 8 przypadkach zostały wypłacone środki z budżetu miasta na łączną kwotę blisko 40 tys. zł.

We wrześniu 2018 roku Rada Miasta Biłgoraj podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania osobom fizycznym dotacji celowych na dofinansowanie inwestycji służących ochronie powietrza. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zmniejszenie emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących  z indywidualnych źródeł ciepła poprzez dofinansowanie wymiany starego pieca węglowego na nowe ekologiczne źródło ciepła. Wysokość dotacji wynosi do 60% kosztów wykonania przedsięwzięcia jednakże nie więcej niż 5000 zł brutto na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne (w przypadku pomp ciepła do 7,5 tys. zł). Środki na realizację pilotażowego programu pochodzą z budżetu miasta Biłgoraj. Pilotażowy program będzie realizowany od jesieni 2018 roku do końca br.

Dofinansowanie mogą uzyskać osoby fizyczne realizujące wymianę źródła ciepła w budynku lub lokalu mieszkalnym położonym w granicach administracyjnych miasta Biłgoraj. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z dotacji jest trwała likwidacja źródła wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynku lub lokalu z wyjątkiem: możliwości wykorzystywania pieców kaflowych jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym (posiadającym zamontowane grzałki elektryczne) i możliwości wykorzystywania kominków jako dodatkowego źródła ciepła, stanowiącego jednocześnie element dekoracyjny i estetyczny, opalanych drewnem.

W budynku można zastosować podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane gazem z sieci lub ze zbiornika własnego; indywidualną instalację ogrzewania zasilaną energią elektryczną lub energią odnawialną: fotowoltaika, pompy ciepła; indywidualne źródło ogrzewania zasilane paliwem stałym lub biomasą o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dofinansowanie może być przeznaczone na  pokrycie kosztów zakupu, dostawy, montażu i rozruchu nowego źródła ogrzewania i niezbędnych elementów kotłowni; podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej; podłączenia do sieci gazowej (wykonanie nowego przyłącza); pokrycie kosztów likwidacji, modernizacji oraz budowy i wykonania systemu odprowadzania spalin.

 

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Konrad mówi

    Unia zakazuje takiego dofinansowania. Dofinansujcie pompy ciepła!

  2. siara mówi

    Dlaczego nie dacie sie wypowiedzieć na temat ekologi i nie publikujecie komentarzy !!! niech ludzie wiedzą jaka jest ekologia tania ja sie przekonałem chce sie podzielic a wy jakieś cenzury robicie prl komuna sie skończyła o co chodzi ???!!!!

  3. siara mówi

    Ale mi to ekologia!! ja mam taki piec na pellet i wychodzi 3 razy tyle co bym ogrzewał dom tańszym od pelletu węglem kogo będzie stać na taką ekologie kiedy cała wypłata miesięczna idzie na pellet !!!..to skandal zeby wegiel był tańszy od pelletu ”ekologicznego” paliwa ,sąsiad kopci dymi i ma ciepło bo nie był taki głupi nie wymieniał pieca na ekologiczny….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.