- Reklama -

- Reklama -

Dunajowanie łukowskie na krajowej liście UNESCO

Dyrekcja i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej przygotowują wniosek o wpis zwyczaju dunajowania na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Reklama -

„Dunajowanie” to określenie na specjalne kolędowanie dla panien, którym życzono zamążpójścia. „Nawet trzy dunaje śpiewaliśmy w jednym domu, bo były trzy panny: starsza, średnia i młodziutka. Każdej trza było śpiewać, ale najstarszej śpiewało się „Czerwone jabłuszko” – to wychodziła już w przyszłym roku za mąż. Średniej śpiewano „Na dunaj”, najmłodszej „Pod winem”. W następną niedzielę po dunajowaniu za uzbierane datki kupowano flaszkę lub dwie wódki i urządzano zabawę taneczną z pannami” – tak zwyczaj dunajowania wspomina Stanisław Ciepla.

Kolędowali dorastający chłopcy, ale też żonaci do 40. roku życia. Chodzono w św. Szczepana, a w innych wsiach przed Trzema Królami. W składzie grupy kolędniczej byli zazwyczaj muzykanci – skrzypce i bęben, później też akordeon. Niegdyś chodzono z tzw. kobyłką, jeden z chłopców miał na plecach worek, kiedy rżał głośno, wrzucano do niego zapłatę w żywności. Pieniądze brali pozostali. Zwyczaj był w tej formie i z takimi pieśniami (zanotowano w sumie 7 dunajów) rozpowszechniony na niewielkim obszarze.

Mulawa wybory do 05.04.2024

– Istnieje ogromna szansa, że zgodnie z konwencją UNESCO, ochronimy własne dziedzictwo kulturowe jako dobro narodowe, zwłaszcza że jest ono od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie, zapewniając nam poczucie tożsamości. Byłoby to ogromne wyróżnienie nie tylko dla kultury łukowskiej, ale uznanie dla całej Lubelszczyzny, na terenie której zachował się prastary zwyczaj dunajowania – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesława Kubów.

Dyrekcja GOK zaprasza wszystkich zainteresowanych poparciem tego wniosku o pisemne wyrażenia woli odnośnie zgłoszenia zwyczaju na listę niematerialnego dziedzictwa kultury.

Jednocześnie GOK w Łukowej realizuje projekt  ministerialny „Ostatni dunajnik łukowski i jego uczniowie”. Zadanie polega na przekazaniu młodemu pokoleniu unikatowego w skali kraju zwyczaju dunajowania. Dofinansowanie projektu pozyskane zostało ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ramach programu „Kultury Ludowa i Tradycyjna 2018”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.