- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Dulszczyzna” oczami seniorów

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą Narodowego Czytania w 2021 roku. Finał tegorocznej, jubileuszowej edycji odbył się w sobotę 4 września. Biłgorajscy seniorzy zrzeszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku spotkali się w parku za budynkiem Urzędu Miasta, aby wspólnie ją przeczytać.

4 września już po raz dziewiąty pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie, akcja, która ma promować czytelnictwo oraz największe dzieła polskiej literatury. Lekturą jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania była “Moralność pani Dulskiej”.

Słuchacze Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku włączyli się w tę ogólnopolską akcję. Widowisko przygotowane przez nich można było oglądać w parku za budynkiem Urzędu Miasta. – „Moralność pani Dulskiej” to komedia w trzech aktach, przedstawia zakłamane życie rodziny Dulskich. Sztuka potwierdza zjawisko, tzw. „dulszczynę”, która charakteryzuje się przede wszystkim zakłamaniem, ironią, racją bez racji, poniżeniem, upodleniem drugiej osoby. Wszystkie błędy i wypaczenia tłumaczy się tym, że racja jest po stronie silniejszego, czyli pani Dulskiej. Przez cały utwór ironia losu pcha główną bohaterkę do kompromitacji, lecz wyimaginowane wytłumaczenia sobie samej doprowadzają ja do spokoju wewnętrznego i przekonania, że „nic się nie stało” – mówił na wstępie Ryszard Korniak, członek UTW.

- Reklama -

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2011 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.