Moto Tech

- Reklama -

Dużych strat w oziminach u nas nie było

Szkody z powodu złego przezimowania upraw w całym kraju poniosło ponad 21,5 tys. gospodarstw rolnych na powierzchni ponad 366 tys. ha. Straty oszacowano na kwotę 162,3 mln zł. Zgodnie z danymi przesłanymi przez urzędy wojewódzkie, do 13 maja br. powołano 785 komisji do oszacowania szkód. Szkody z powodu tzw. ujemnych skutków przezimowania wystąpiły w 21 tys. 541 gospodarstwach rolnych. Największe w województwach mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Jedynie rolnicy z województwa dolnośląskiego nie złożyli wniosków o oszacowanie szkód z powodu złego przezimowania plantacji. Natomiast w woj. małopolskim nie było zgłoszeń o oszacowanie szkód w uprawach ozimych, zgłoszenia w kilku gminach dotyczą wyłącznie szkód w uprawach sadowniczych. W województwach śląskim, opolskim i podkarpackim szkody wystąpiły w kilku gospodarstwach rolnych.

- Reklama -

A jak sytuacja przedstawia się w naszym województwie? Pytania kierowaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. – 564 gospodarstwa poniosły straty w uprawach rolnych spowodowane przez ujemne skutki przezimowania, kwota strat wynosi 5 335 589 zł – informował nas  Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody. Z terenu powiatu biłgorajskiego straty zgłosiły dwie gminy: Frampol i Łukowa, łącznie 4 gospodarstwa. – W przypadku Urzędu Miejskiego we Frampolu kwoty strat nie podano, a Urząd Gminy Łukowa wyszacował straty na kwotę 4 tys. zł – mówił rzecznik. 

Pytaliśmy także jaka pomoc przysługuje takim gospodarzom w tej sytuacji. – Specjalnego programu pomocy jak dotąd nie uchwalono. Pomoc przewidziana w obowiązujących przepisach to przede wszystkim kredyty preferencyjne z dopłatą do oprocentowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz możliwość uruchomienia dodatkowej pomocy finansowej przez MRiRW w przypadku uszkodzenia co najmniej 70% powierzchni upraw – informował rzecznik Brzózka. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.