- Reklama -

- Reklama -

Drożej za śmieci

Od nowego roku mieszkańcy Biłgoraja muszą liczyć się z podwyżkami opłat za śmieci. Decyzję taką podjęli radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

- Reklama -

Mieszkańcy Biłgoraja od stycznia za odpady segregowane zapłacą 19 zł od osoby miesięcznie. Znacznie więcej, bo 38 zł od osoby zapłacą za odpady niesegregowane. Podwyżki są znaczne, ponad pięćdziesięcioprocentowe.  Dotychczas mieszkańcy płacili 12,5 zł za odpady segregowane i 25 zł za niesegregowane miesięcznie.

Stawki te obowiązują od 1 stycznia 2020 roku.

Skąd takie podwyżki? Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta, założeniem ustawodawcy jest samofinansowanie się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

- Reklama -

– Mając na uwadze powyższe, zaistniała konieczność podwyższenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Szacuje się, że koszty z tym związane w przyszłym roku wyniosą około 4,7 miliona zł. Dynamiczny wzrost cen na rynku gospodarowania odpadami komunalnymi spowodował wzrost cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów oferowanych przez przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Na wzrost ceny odbioru i zagospodarowania odpadów składa się wiele czynników. Pierwszym jest wzrost opłat za składowanie odpadów na składowisku ze 140 zł w 2018 r., 170 zł w 2019 r., do 270 zł w 2020 r. za tonę. Wpływ na to ma również wzrost cen energii elektrycznej, spadające ceny sprzedaży odpadów segregowanych oraz wzrost cen termicznego przekształcania odpadów, które nie mogą być składowane.

Zdaniem władz miasta zwiększenie stawki opłaty jest niezbędne do zbilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

 

- Reklama -

1 komentarz
 1. Michalina mówi

  A to ci nowina. Drozej za śmieci. Hehehehehehe.
  Drożej za prad tez
  Drozej za paliwo tez,
  Drozej warzywa w sklepie
  Drożej zywnosc w sklepie.
  Drożej za lekarstwa
  Drożej za gaz
  Drożej za zycie tez
  Tylko wypłata jakoś nie chce isc w góre. Płaca minimalna to idzie troszeczke ale to patrzac na koszty życia jest ktopla w morzu potrzeb. Bo za płace minimalna to można troche powegetowac na granicy nedzy i ubustwa. Ale całe zycie tak zyc to juz jest ciezko. Ale ludzie zyja. Wpatrzeni w naszych światłych p[olityków i bijacy im brawo. A ci politycy rozmontowali wlasnie system emerytalny. Dosłownie to go ograbili. I w miejsce tego kombinuja jakby tutaj nowy jakis zastepczo wprowadzic. Ludzie zaufali odprowadzali składki mysleli naiwnie ze moze kiedys bedzie ztego jakis pozytek a tutaj masz. przyszli i zabrali bo to ich jest nie nasze nawet. I po co było oszczedzac?
  teraz trabia ze z Zusu to beda groszowe emerytury o ile beda. Ale ludzie dalej wierza w te bajki. RzucA CI CZŁOWIEKU PARE groszy i zyj sobie jak chcesz. Zastanawia mnie w tym wszyskim jedna prawidłowosc. Najgorzej maja cio nA DOLE. Ci co u koryta sa maja sie dobrze. Im bieda krzywdy nie zrobi raczej. Dadza sobie zawsze rade. Najgorzej to takim szarym zwyklym uczciwym ludziom. Bo co oni moga? Siasc i płakac co najwyzej. Albo dalej wierzyc ze bedzie dobrze. Pewnie bedzie bo gorzej to juz chyba byc nie moze. Wiedza to ci co pojechali np za granice i zobaczyli jak tam mozna zyc. A jak sie zyje u nas. Szkoda ze nie mówia o tym głosno.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.