- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Drożej za śmieci

W gminie Józefów obowiązują nowe stawki opłat za śmieci. Mieszkańcy od 1 stycznia płacą 15 zł od osoby. Skąd podwyżki?

Od stycznia mieszkańcy gminy Józefów płacą więcej za śmieci. Radni ustalili opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, która jest obliczana w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkującą daną nieruchomość. Jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny, wówczas opłata wynosi 15 zł od jednego mieszkańca miesięcznie. Natomiast jeśli odpady zbierane są w sposób nieselektywny, wówczas opłata ta wynosi 30 zł od jednego mieszkańca.

Przewidziano również zniżki dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady. Wówczas zniżka wynosi 2 zł od jednego mieszkańca.

Skąd takie kwoty? Jak wynika z kalkulacji wydatków na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami na terenie gminy Józefów w 2021 r. wydatki związane z obsługą gospodarki odpadami (zatrudnienie pracownika, serwis oprogramowania, koszty prowizji dla inkasentów, bez kosztów utrzymania pomieszczeń) wynoszą 56 tys. 460 zł. Zakup materiałów biurowych to kwota 4 tys. zł. Blisko 790 tys. zł kosztuje sługa odbioru i zagospodarowania odpadów, wydruk ulotek oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).  Wydatki te dają łącznie kwotę 850 tys. zł.

- Reklama -

Gmina Józefów liczy 6952 mieszkańców, z tego 1800 stanowią osoby czasowo zameldowane i przebywające za granicą). Osób faktycznie płacących za odpady komunalne jest 5152.

Przy założeniu, że 3222 osoby skorzystają z ulgi, da to kwotę 41 tys. 886 zł. Jeśli 1930 mieszkańców nie skorzysta z ulgi, da to kwotę 28 tys. 950 zł. Łącznie miesięczny wpływ z tytułu gospodarowania odpadami wyniesie 70 tys. 836 zł. Mnożąc tę kwotę przez 12 miesięcy wyniesie ona 850 tys. zł, a więc tyle, ile potrzeba do opłacenia systemu gospodarowania odpadami w gminie Józefów.

 

 

1 komentarz
  1. co dalej mówi

    A dlaczego w Biłgoraju 24 zł od osoby,dlaczego taka duża różnica, może ktoś coś wie czy śmieci z Biłgoraja są droższe w składowaniu(utylizacji) a może problemem są ci co ustalają wysokość opłat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.