- Reklama -

- Reklama -

Drogi wojewódzkie przechodzą lifting

O planach Zarządu Województwa Lubelskiego odnośnie dróg wojewódzkich mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Józefowie Michał Mulawa, wicemarszałek.

- Reklama -

Stan dróg wojewódzkich na terenie naszego powiatu nie był zadowalający. Kierowcy, jak również turyści licznie odwiedzający nasz region borykali się z ubytkami na jezdni i „łacie na łacie”. Teraz to się zmieni. Część odcinków dróg już niebawem zostanie wyremontowanych.

O planach Zarządu Województwa Lubelskiego odnośnie dróg wojewódzkich mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Józefowie Michał Mulawa, wicemarszałek. – Zarząd Województwa Lubelskiego zmienił podejście do rozwoju samego Roztocza, jak również podejście do całego regionu. Wybraliśmy ścieżkę zrównoważonego rozwoju – inwestowania w mniejszych miejscowościach, w miejscach gdzie czas się zatrzymał. Jeżdżąc po drogach wojewódzkich, po Roztoczu mieliśmy wrażenie, że czas się zatrzymał. Staramy się zwracać uwagę na tereny, które były przez wiele lat zaniedbane. Rozwój komunikacyjny to wygoda, bezpieczeństwo i poprawa jakości życia, ale również rozwój gospodarczy i rozwój turystki – mówił.

Wicemarszałek zaznaczył, że Józefów zawsze odbierał jako niekwestionowaną „perełkę Roztocza”. Zauważył, że przyjeżdżając w te rejony trzeba się dobrze i bezpiecznie poruszać. Nie będzie rozwoju turystyki bez dobrych, bezpiecznych dróg. Zauważył, że wiele lat jeździł drogą wojewódzką nr 849. – Ta droga to była hańba. Nic nie było robione. Po tej drodze nie dało się jechać. Do Osuch, tak ważnego miejsca, nie dało się dojechać uczciwą i bezpieczną drogą – mówił. Zaznaczył, że zbliża się moment rozwoju Roztocza i okolicznych gmin w kontekście rozwoju turystyki, przedsiębiorczości i komunikacji. Dodał, że niegdyś stawiano na rozwój wielkich miasta m.in. Lublina. – Tutaj też każdy zasługuje na to, aby jeździć takimi samymi dobrymi drogami, jak w dużych miastach. My zmieniliśmy optykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, aby środki trafiały tam gdzie są potrzebne. Roztocze jest piękne tylko niedoinwestowane. To się zmienia – dodał.

Michał Mulawa zauważył jednoznacznie, że w przeciwieństwie do jego poprzednich nie przyjechał z obietnicami, a konkretnymi informacjami. Mówił m.in. o remoncie drogi nr 849 od Józefowa w kierunku Łukowej. Wyremontowany zostanie 9,5 kilometrowy odcinek drogi. Celem tej inwestycji jest usprawnienie komunikacji, polepszenie bezpieczeństwa ruchu oraz komfortu poruszania się drogą.

- Reklama -

W ramach realizacji projektu pn.: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny poprzez modernizację dróg wojewódzkich” zostaną wyremontowane dwa odcinki tej drogi. Pierwszy zaczyna się w Józefowie a kończy w miejscowości Osuchy. Drugi odcinek tej drogi rozpoczyna się w miejscowości Osuchy a kończy w Łukowej.

W ramach dwóch zadań zakres robót ma na celu przywrócenie pierwotnych parametrów drogi. Cała jezdnia zostanie przywrócona do szerokości 6 metrów. Zostanie także wykonane frezowanie nawierzchni na włączeniach do drogi wojewódzkiej oraz na skrzyżowaniach. Dodatkowo zostanie wykonana podbudowa betonowa przy krawędzi jezdni o grubości 20 cm. Na tych dwóch odcinkach Wykonawca roboty musi realizować etapowo przy wprowadzeniu ruchu wahadłowego.

Remontu doczekała się również droga nr 853 na odcinku Józefów – Długi Kąt. W planach jest wyremontowanie blisko 5 kilometrowego odcinka drogi. Inwestycja ta realizowana będzie w ramach projektu pn.: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny poprzez modernizację dróg wojewódzkich.  Przy krawędziach jezdni występuje głęboka koleina zewnętrzna a jezdnia charakteryzuje się uszkodzoną konstrukcją podbudowy oraz zdegradowane warstwy nawierzchni asfaltowej, o znacznych odkształceniach, ubytkach i wykruszeniach przy krawędziach jezdni. Obecnie nawierzchnia z asfaltobetonu wykonana w latach 70 i 80 posiada gęstą siatkę spękań i liczne deformacje.

Dodatkowo zostały już ogłoszone przetargi na wykonanie dokumentacji dla  obwodnicy miasta Tarnogród. Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił także już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn.: Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 858 od Biłgoraja do Szczebrzeszyna.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Michal mówi

    Józefów- Długi Kąt ahhh cóż za długość remontowanego odcinka . Od samego majdanu łata na łacie w smolsku samochody osobowe zacierają podwoziem o wybrzuszenia takie koleiny ale nie robimy bo tam TdP nie będzie jechał 😁 w kamerach nie będzie widac jakie drogi to po co robić. porażka..

  2. gross mówi

    Dużo mówi się o przeznaczaniu dużych pieniędzy na drogi. Gdzie są te pieniądze? Stan drogi 858 woła o pomstę do nieba.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.