- Reklama -

Drogi i inne inwestycje w Łukowej

Samorząd Łukowej w tym roku ma zamiar przeprowadzić kilka ważnych dla mieszkańców inwestycji. – Jesteśmy na etapie podpisania umowy na 600-metrowy odcinek drogi od Podsośniny do drogi powiatowej z Pisklak do Chmielka. Firma na razie nie wchodzi na budowę, gdyż termin realizacji jest zaplanowany do końca września – mówi w rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. Budowa drogi ma kosztować blisko 300 tys. zł. Inwestycja ta ma szansę uzyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Gmina jest przygotowana do złożenia wniosków.  Elektroniczny nabór wniosków ruszy 20 czerwca. 

Mieszkańcy Chmielka wkrótce doczekają się kanalizacji w swojej miejscowości. Gmina właśnie rozstrzyga przetarg na tę inwestycję. Będzie to kosztowne zadanie, gdyż szacunkowa wartość może wynieść nawet 2 mln zł. Samorząd stara się o dofinansowanie tego zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejna inwestycja z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to nowy kolektor odpływowy z monitoringiem przepompowni oczyszczalni w Łukowej. Oczyszczalnia ta była oddana do użytku w 2000 roku. Jej kolektor odpływowy mieści się bardzo blisko od zabudowań i w upalne dni praca oczyszczalni jest uciążliwa dla mieszkańców. Pomimo wprowadzanych usprawnień i tak zachodzi konieczność budowy nowego kolektora odpływowego, położonego trochę dalej od budynków. – To, co mogliśmy, to zrobiliśmy. Zwiększaliśmy już pojemność oczyszczalni, wymieniliśmy dmuchawy napowietrzające. Teraz będzie zmiana trasy wylotu z oczyszczalni. Chodzi o to, aby "uciec" jak najdalej od oczyszczalni – tłumaczy wójt Kozyra. Jeszcze w tym roku gmina ogłosi przetarg na to zadanie i je zrealizuje. 

- Reklama -

Na ukończeniu jest także boisko sportowe w Chmielku, które powstaje z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu (160 tys. zł). – Inwestycja realizowana jest w cyklu dwuletnim. W ubiegłym roku na jesieni zaczynaliśmy, a skończyć musimy w tym roku. Chociaż boisko położone jest w nieco trudniejszym terenie, ale i tak będzie ozdobą wsi. Skorzystają na tym i uczniowie pobliskiej szkoły, i mieszkańcy Chmielka – dodaje wójt. 

W bieżącym roku gmina z własnych funduszy opracowała dokumentację na remont drogi wojewódzkiej Łukowa – Osuchy. Samorządowcy chcą polepszyć dojazd do cmentarza w Osuchach od strony Łukowej. Teraz trzeba poczekać na decyzję Zarządu Dróg Wojewódzkich. 

Trwają także drobne remonty i naprawy w świetlicach, remizach i domu nauczyciela. Przy szkole w Chmielku trwa naprawa ogrodzenia i konserwacja komina. Szkoła przygotowuje się do 20-lecia nadania imienia i sztandaru. Uroczystość odbędzie się we wrześniu. Warto przy tej okazji zadbać o jej otoczenie. 

W planach jest także remont garaży wszystkich jednostek OSP z terenu gminy. W Łukowej będzie wylana posadzka w garażu głównym i bocznym, pomalowane zostaną ściany i sufit. Podobne remonty będą w garażu OSP w Pisklakach. W Chmielku zaplanowana jest budowa wentylacji, a w Osuchach instalacja wodno-kanalizacyjna i toaleta. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.