- Reklama -

- Reklama -

Dożynki w Biszczy (Film)

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji będącej symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz wyrazem wdzięczności za dary tej ziemi. W niedzielę w Biszczy odbyły się dożynki gminno-parafialne. Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa odbyła się tylko uroczysta Msza święta.

- Reklama -

Mulawa wybory do 05.04.2024

Uroczystości święta plonów w Biszczy rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. w kościele filialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy o godzinie 12, którą sprawował ks. proboszcz Stanisław Bełz. Wcześniej do kościoła przybył korowód dożynkowy z darami, który otwierali Starostowie dożynkowi niosący chleb. Byli nimi Longina Kożuszek wraz z Adamem Żukiem.

– Przynosimy dzisiaj do świątyni owoce pracy na polach, w ogrodach i sadach. Wraz z nimi przynosimy cały trud związany z pracą na ziemi. Dziękujemy Panu Bogu za zbiory, które dzięki jego błogosławieństwu udało nam się zebrać, aby służyły do zaspokojenia naszych potrzeb żywnościowych – mówił podczas Mszy świętej Stanisław Bełz, proboszcz parafii w Biszczy. – Chcemy z wdzięcznością dzielić się zebranymi plonami z ludźmi oczekującymi naszej pomocy, aby wszyscy wychwalali Stwórcę, który daje wzrost ziarnu, temu, który troszczy się o swoje dzieci. Dziękujemy Panu Bogu za odpowiednią pogodę, mimo tego że na początku wiosny była susza, później przyszły deszcze, wyrosło zboże i dzisiaj mamy piękny chleb z ziarna tegorocznego zboża. Dziękujemy za wszystkie inne owoce oraz warzywa, za wszystkie dobro – dodał.

Zgodnie ze zwyczajem podczas Mszy świętej, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Starostwie złożyły na ołtarzu dary dożynkowe.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na początku Mszy świętej do zebranych w kościele przemówił wójt gminy Biszcza. Dziękował on rolnikom za trud włożony w pracę na roli przez cały rok.

– Te obchody z wiadomych nam względów są na pewno inne, bo mniej barwne, bez występów artystycznych i z zachowaniem dystansu społecznego oraz innych obostrzeń, ale nic nie zmieni faktu, że podczas takiego święta w centrum naszej uwagi są dwaj główni bohaterowie. Jednym z nich jest Pan Bóg, który dał ziemię i zarządza siłami natury oraz jest panem wszystkiego, który chce zawsze współpracować i wsłuchiwać się w nasze sprawy, a drugim ciężko pracujący człowiek – rolnik, który w pocie czoła, zmagając się z różnymi przeciwnościami, musi zebrać to wszystko, co jest owocem tej współpracy – mówił  Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

Uroczystość uświetniła muzyka, grana przez orkiestrę dętą Złota Nuta z Biszczy.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.