- Reklama -

Dożynki nad Tanwią

W minioną niedzielę 22 sierpnia w gminie Łukowa odbyły się dożynki gminno-parafialne. W tym roku gospodarzami imprezy była społeczność malowniczej miejscowości Pisklaki. Zaangażowanie okolicznych mieszkańców sprawiło, że tegoroczne święto plonów było wyjątkowe, a dodatkowo odbyło się ono nad "królową" biłgorajskich rzek, czyli Tanwią.

Tak jak zwyczaj nakazuje dożynki rozpoczęły się Mszą świętą dziękczynną za zebrane plony. Jak co roku organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, tym razem we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz strażakami ochotnikami z miejscowości Pisklaki oraz Szostaki. – Mieszkańcy tych miejscowości spisali się na medal, kolejny raz jestem mile zaskoczona, dlatego z mojej strony należą się wielkie podziękowania za organizację tegorocznego święta plonów. Dziękuję również panu Stanisławowi Mielnikowi za udostępnienie placu – podsumowuje Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

Festyn rodzinny rozpoczęły występy zespołów, zaśpiewał m.in. chór „Harmonia”, Zespół Kameralny „LUCUS” z GOK w Łukowej, zagrała także orkiestra łukowska. Na imprezie były również atrakcje dla najmłodszych, tj. różnego rodzaju animacje, konkursy oraz darmowy plac zabaw.

- Reklama -

– Przygotowaliśmy wystawę fotografii banderii konnej, która dokładnie 50 lat temu dnia 22 sierpnia 1971 roku brała udział  w sprowadzeniu symboli obrazu Matki Bożej z Łukowej do Obszy. Ostatecznie kopia obrazu Matki Bożej została aresztowana przez władze komunistyczne. Dotarły tylko symbole, tzn. puste ramy oraz świeca. W wydarzeniu tym brało udział około 100 koni – wyjaśnia Wiesława Kubów. – Zaprezentowana wystawa liczy ok. 20 zdjęć, na których wśród uczestników banderii konnej mieszkańcy naszej gminy poznać mogą swoich dziadków i babcie – dodaje. 

Pod wieczór rozpoczęły się występy zespołów. Pierwszy wystąpił „Tex”, po nim „Pozytywnie albo wcale”, później „An Dero & Karina”, a na końcu gwiazda wieczoru czyli zespół „Effect”. Na festynie była także możliwość  zaszczepienia się przeciw COVID-19. Festyn zakończył się dyskoteką pod gwiazdami nad laserowo oświetloną Tanwią. Trochę na ludowo, trochę w rytmie disco polo z pewnością niejeden mieszkaniec gminy będzie mile wspominał dożynki w Pisklakach.

Podczas imprezy dożynkowej organizatorzy wraz z józefowskim oddziałem Caritas zbierali pieniądze na leczenie i rehabilitację chorej mieszkanki gm. Józefów pochodzącej z Łukowej. Łącznie udało się zebrać ok. 4 tys. zł.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.