- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dożynki gminy Turobin

- Reklama -

26 sierpnia odbyły się w Turobinie Dożynki Gminno Parafialne. Zgodnie z wieloletnią tradycją rozpoczęły się Mszą św. w Kościele parafialnym p.w. św. Dominika w Turobinie.

Tuż przed godziną 13.00 z Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej na nabożeństwo wyruszył barwny orszak dożynkowy, władze gminy, na czele z Wójtem Gminy Turobin Eugeniuszem Krukowskim i Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Górnym, zaproszeni goście, w tym zwłaszcza radni powiatowi Jerzy Krasoń, Alfred Sobótka, Andrzej Kozina, Starostowie dożynek Edyta i Zbigniew Jamroży, grupy wieńcowe, jednostki gminne Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańcy gminy Turobin. Mszę Św. celebrował ksiądz dziekan Władysław Trubicki a homilię wygłosił ksiądz kanonik Józef Ciesielczuk, który podkreślał, że polski rolnik od wieków stoi na straży narodowych i chrześcijańskich tradycji, że patriotyczną postawę manifestuje wypełnianiem kościelnych przykazań, ciężką, uczciwą  pracą, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie uniwersalnych wartości, przede wszystkim wiary, umiłowania wolności, szacunku dla drugiego człowieka i wypełniania obowiązków. Po homilii został poświęcony chleb dożynkowy i przepiękne wieńce przyniesione przez grupy wieńcowe z Czernięcina Głównego, Czernięcina Poduchownego, Gródek, Guzówki Kolonii, Rokitowa, Tarnawy Małej oraz Zabłocia.

Po Mszy Św. korowód dożynkowy przeszedł udekorowanymi ulicami Turobina na stadion sportowy, by wziąć udział w dalszej części uroczystości, rozpoczętej sygnałem dożynkowym, zagranym przez orkiestrę dętą, po czym konferansjerzy dokonali prezentacji wieńców dożynkowych. Cechą charakterystyczną wieńców naszego regionu jest ich bogata symbolika, związana z religią chrześcijańską. Przeważają w nich motywy religijne: krzyż, kielich, hostia, różaniec, wizerunki świętych.

Jednym z najważniejszych elementów obrzędu dożynkowego jest przekazanie chleba Gospodarzowi dożynek przez Starostów. Na tle melodii granych przez orkiestrę dętą, Starostowie i przedstawiciele grup wieńcowych poczęstowali uczestników uroczystości przyniesionym przez siebie chlebem.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, który przede wszystkim podziękował rolnikom za ciężką pracę, wytrwałość, kultywowanie narodowych i lokalnych tradycji zwyczajów. Ponadto zwrócił uwagę zebranych na pozytywne zmiany wizerunku naszej gminy realizowane z różnych dotacji oraz budżetu własnego gminy. Następnie głos zabrali przybyli na dożynki goście. Nie wszyscy zaproszeni mogli przybyć na nasza uroczystość ale wszyscy chcąc podziękować rolnikom za ich pracę oraz złożyć im życzenia wszelkiej pomyślności na ręce Gospodarza dożynek przesłali listy gratulacyjne.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Blok programów artystycznych rozpoczął koncert orkiestry dętej, po czym zespół teatralny Turobiniacy z Gminnej Biblioteki Publicznej przedstawił widowisko obrzędowe Od ziarna do chleba. Następnie na scenie pojawił się kabaret Pod Siwym Włosem z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce, którego znakiem rozpoznawczym są nie tylko śmieszne teksty ale też ukwiecone kapelusze. Jako że I śmiech niekiedy może być nauką, na wesoło nasze lokalne problemy, śmiesznostki i wady zaprezentowali Turobiniacy, serdecznie powitani przez publiczność i nagrodzeni gromkimi brawami. Po kabaretach wystąpiły zespoły muzyczne, prezentujące bogaty repertuar, dla tych, którzy lubią słuchać muzyki, dla tych, którzy lubią śpiewać i dla tych, którzy lubią tańczyć. Muzyczne show zaczęła Kapela Turobińska – zespół wokalno – instrumentalny prezentujący znane i lubiane piosenki ludowe i biesiadne. Na ludową nutę wystąpiły też Zaburzanki a po nich na scenie pojawiła się Orkiestra Taneczna Bonanza z Warszawy. Dawne ale niezapomniane przeboje, tanga, walce, fokstroty, polki i oberki zachęcały do tańca. Późnym wieczorem na turobińskiej scenie pojawił się znany i lubiany zespół disco polo – Meffis. Bogaty program artystyczny, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie sprawił, że mimo niesprzyjającej pogody, chłodu i siąpiącego deszczu nie zabrakło chętnych do tańca i wspólnej zabawy.

Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa dawnych sprzętów gospodarskich, w tym także narzędzi do obróbki lnu i konopi. Eksponaty udostępnił Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Górny.

Nie mogło zabraknąć pyszności ze Swojskiej chaty. Pyszne ciasta i placki przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Z Czernięcina Głównego, Czernięcina Poduchownego, Gródek, Guzówki Kolonii i Rokitowa. Do Chaty przyciągał nie tylko zapach różnych smakołyków ale też jej nieszablonowy wystrój.

Dożynki gminno – parafialne są ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, stąd też staramy się podkreślić rangę uroczystości ciekawymi dekoracjami, nie tylko sceny ale całego Turobina. Tradycyjnie upiększeniem miejscowości zajęły się: Gminna Biblioteka Publiczna, miejscowe szkoły, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, pracownicy Urzędu Gminy. Rewelacyjną grochówkę i bigos przygotowały Panie ze stołówki szkolnej.

Organizację Dożynek Gminno – Parafialnych wsparli liczni sponsorzy, za co organizatorzy składają im serdeczne podziękowania.

Dożynki objęte były patronatem honorowym wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz starosty biłgorajskiego.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwali strażacy z OSP z Tokar i z Żabna.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.