- Reklama -

- Reklama -

Dożynki gminy Biłgoraj

W niedzielne popołudnie odbyły się dożynki gminy Biłgoraj. Coroczne święto plonów odbyło się w Dąbrowicy. Były to jednocześnie ostatnie tegoroczne dożynki na terenie powiatu biłgorajskiego.

- Reklama -

Po zbiorach przyszedł czas na dożynki. Podczas tego wyjątkowego święta rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych, jednocześnie podsumowując mijający rok. Pandemia na przemian z suszą i podtopieniami sprawiły, że był on wyjątkowo trudny dla każdego rolnika. Dożynki gminy Biłgoraj były ostatnim świętem plonów, które odbyło się w 2021 roku.

– Dzisiejsze dożynki gmino-parafialne odbywają się w przepięknej miejscowości Dąbrowica. Jest tutaj szereg osób uprawiających ziemię. Jak co roku chcieliśmy uhonorować gospodarzy, którzy każdego roku w pocie czoła zbierają plon na naszej Biłgorajskiej Ziemi. W organizację dożynek aktywnie włączyły się organizację pozarządowe. Prężnie działają dzisiaj strażacy, młodzież, LZS oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Ta współpraca pomogła nam zorganizować tegoroczne święto plonów – podkreślał Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Gmina Biłgoraj jest w 67% pokryta lasami. Uprawia się tutaj zboża oraz różnego rodzaju owoce miękkie. Nasza gmina jest swoistą sypialnią dla miasta Biłgoraja, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć – dodał.

- Reklama -

12 delegacji z terenu gminy Biłgoraj złożyło podczas wydarzenia tradycyjne wieńce dożynkowe, wykonane z plonów zebranych podczas żniw. Tradycyjnie starostwie dożynek poświęcili uczestników wydarzenia pszenicą, jako symbol szczęścia na nowy rok.

– Obecność przedstawicieli władz centralnych jest dowodem na to, że rolnictwo jest ważną strategiczną gałęzią gospodarki państwa. To również dzięki mieszkańcom gminy Biłgoraj polska ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Bez rolnictwa polska straciłaby bardzo wiele, dlatego bardzo ważne jest, żeby władze centralne wspierały rolników, aby mogli żyć oni na przyzwoitym poziomie i nie martwić się o przetrwanie dla siebie i swoich rodzin – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Równolegle z wydarzeniem można było obejrzeć zmagania sportowców podczas Workout Hervest Competition. Zawodnicy z całej polski rywalizowali o tytuł najlepszego sportowca.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.