- Reklama -

Dowody tracą ważność. Pamiętaj o wymianie

W pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów osobistych miliona osób. Z kolei 870 tys. obywateli, których dowód w ubiegłym roku stał się nieważny, nie wymieniło do tej pory swoich dokumentów. Jest to związane z tzw. "górką dowodową", która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych – książeczkowych dowodów osobistych spowodowała, że znaczna liczba nowych dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2008 r. Po dziesięciu latach te dokumenty straciły swoją ważność. 
Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. 
Warto również wiedzieć, że nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach strefy Schengen.
Już teraz warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego. Jeśli jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności, trzeba złożyć wniosek o nowy dowód. Dokument jest wydawany bezpłatnie.Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski – niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez Internet.
Pamiętajmy, że wyrabiając dowód, musimy mieć zdjęcie. Osoby chore, mające problemy z poruszaniem się, mają możliwość zrobić sobie zdjęcie do dowodu bez wychodzenia do fotografa. Usługę taką na terenie Biłgoraja świadczy Foto Zawojska. – Bardzo dużo osób wymienia teraz dowody, ponieważ termin ważności się skończył. Wiele osób chorych lub leżących potrzebuje wykonania zdjęć. Nasza firma Foto Zawojska dojeżdża do takich osób do domu – mówi Marzena Zawojska-Sobaszek. – Jest ktoś jest obłożnie chory lub ma problemy z przemieszczaniem się, to jest możliwość umówić się na takie zdjęcie w domu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym – dodaje.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.