- Reklama -

- Reklama -

Doświadczenie zawodowe zdobywają w Niemczech (FOTO)

- Reklama -

Swoją przygodę w Eberswalde zakończyli uczniowie Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbywający 4 tygodniowe praktyki zawodowe u niemieckich pracodawców.

Wyjazd na praktykę był możliwy dzięki realizowanemu przez szkołę projektowi pt. „Kreatywna młodzież w nowoczesnej Europie”. Młodzież wyjeżdżająca na praktyki miała zagwarantowany przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, wycieczki do Berlina oraz kieszonkowe na własne potrzeby.

urząd MArszałkowski projekt

 Grupa 13 uczniów wróciła z miesięcznych praktyk zawodowych bogatsza w nowe doświadczenia i gotowa na inne wyzwania. Młodzież pracowała w hotelach, pensjonatach w różnych częściach miasta Eberswalde. Ze swoimi pracodawcami rozmawiali w języku niemieckim, jak sami mówią czasami lepiej, czasami trochę gorzej, ale mówią i co najważniejsze, nas też każdy rozumie. Zmęczeni po 8 godzinach pracy wracali do internatu, gdzie wspólnie spędzali czas na rozmowie i wymianie wrażeń, chodzili na zakupy, grali w piłkę, jeździli na rowerze, a w dni wolne mieli okazję poznawać zabytki Berlina oraz kulturę i historię Niemiec.

Korzyści jakie odnoszą uczniowie z odbytego stażu, to zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego, poznanie standardów europejskich oraz  zasad organizacji pracy w zakładach kraju przyjmującego. Nauka tolerancji i współdziałania w grupie  z pewnością wpłyną na ich przyszłą karierę  zawodową i zagwarantują im dobry start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły. W czasie stażu uczestników projektu odwiedziła w ramach wizyty monitorującej delegacja ze szkoły. Goście spotkali się przede wszystkim z uczniami. Zapoznali się z warunkami socjalnymi, poznali atmosferę i relacje panujące wśród praktykantów. Uczestnicy wizyty monitorującej odwiedzili też miejsca praktyk, spotkali się z niemieckimi pracodawcami.

Młodzież zadowolona z pobytu, ale też stęskniona wróciła do domu. Warto dodać, że obecnie na praktykach  w Niemczech przebywa młodzież Technikum Gastronomicznego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.