- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dopłaty dla rolników opóźnione. Kto zawinił?

- Reklama -

„Poprzednie kierownictwo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa doprowadziło do około 4-miesięcznych opóźnień w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty” – czytamy w informacji, która pojawiła się na stronie internetowej Agencji. „Gdyby nie to opóźnienie, większość pieniędzy należnych rolnikom mogłaby zostać wypłacona już w grudniu i styczniu, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Ówczesne kierownictwo miało pełną świadomość, że system informatyczny nie powstanie na czas, a opóźnienia są znaczące. Dowodem tego jest podpisanie pierwszego aneksu do umowy z firmą Asseco (wykonawcą systemu), zgodnie z którym pierwsza część płatności realizowanych w 2016 roku mogłaby popłynąć do rolników dopiero w marcu” – dowiadujemy się z komunikatu.

Jak podaje Agencja, 18 listopada 2015 roku ówczesny prezes ARiMR Andrzej Gross poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że system informatyczny obsługujący płatności bezpośrednie nie został przygotowany i wcześniej ustalone terminy jego wdrożenia nie zostaną dotrzymane. Przedstawiony harmonogram przewidywał znaczne opóźnienie w realizacji wypłat płatności bezpośrednich. Ponadto prezes Gross informował, że nawet na opóźnione wypłaty nie zostały zabezpieczone odpowiednie środki finansowe.

Mulawa wybory do 05.04.2024

„W obliczu kampanii wyborczej zapowiedziano uruchomienie zaliczek na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich, które wypłacano od 16 października do 30 listopada 2015 roku” – czytamy dalej.

W ARiMR trwają teraz kontrole Najwyższej Izby Kontroli, mające na celu m.in. zbadanie sprawy budowy systemu informatycznego. „Obecne kierownictwo ARiMR nie mogło zaakceptować postanowień aneksu do umowy z wykonawcą systemu informatycznego. Gdyby miały być realizowane, to ani w styczniu, ani w lutym 2016 roku rolnicy nie otrzymaliby żadnych płatności. W takiej sytuacji nowe kierownictwo podjęło błyskawicznie działania naprawcze i wskutek twardych negocjacji z wykonawcą systemu podpisało dwa nowe aneksy, gwarantujące wypłatę rolnikom co najmniej 3,1 mld złotych w styczniu, a potem następnych 2 mld złotych” – zapewnia dyrekcja ARiMR i uspokaja, że wypłaty rozpoczęły się terminowo i są realizowane zgodnie z nowym harmonogramem, a dalsze wypłaty planowane są w lutym i w marcu. Agencja planuje także podjęcie działań w celu większego uniezależnienia się w przyszłości od zewnętrznych dostawców systemów i usług informatycznych.

Dyrekcja ARiMR zapewnia również, że zmiany na stanowiskach kierowniczych w Agencji nie mają negatywnego wpływu na realizację płatności obszarowych za 2015 roku. „Do ich prawidłowego przebiegu potrzebni są przede wszystkim zaangażowani pracownicy obsługujący wnioski, sprawnie działający pion finansowo-księgowy i w pełni gotowy system informatyczny. Pierwsze dwa elementy działają bez zarzutu, a za brak trzeciego odpowiada poprzednie kierownictwo ARiMR” – wyjaśnia ARiMR. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.