- Reklama -

Do specjalisty bez kolejki

W Turobinie już po raz piąty odbyła się „biała niedziela”. Mieszkańcy gminy bez kolejki mogli skorzystać z pomocy lekarza specjalisty.

Wzorem roku ubiegłego sale lekcyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym kolejny raz zamieniono na gabinety lekarskie. Stało się to za sprawą „białej niedzieli”. 15 kwietnia br. mieszkańcy gminy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z I Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie. Pacjenci mogli uzyskać poradę w poradni chirurgiczno-urologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej, ginekologicznej, laryngologicznej, neurologicznej, okulistycznej, pulmonologicznej oraz geriatrycznej.

Ponadto mogli również skorzystać z badań: EKG z opisem, cytologia szyjki macicy, badanie komputerowe wzroku, spirometria, badanie poziomu cukru we krwi i badanie słuchu.

Organizacja „białej niedzieli” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców gminy. Z porad mogli skorzystać wszyscy, ale priorytetem było umożliwienie kontaktu ze specjalistą osobom starszym, mającym trudności w uzyskaniu specjalistycznej opieki medycznej. Wynikają one z kilku przyczyn: trudności komunikacyjnych związanych z położenie geograficznym, odległości do większych ośrodków, kosztów ponoszonych przy korzystaniu z gabinetów prywatnych oraz czasu oczekiwania na wizytę, często kilka miesięcy, co znacznie przedłuża diagnostykę.

Wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też wielkie znaczenie ma profilaktyka w chorobach przewlekłych. Im szybciej pacjent uzyska fachową pomoc, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, skrócenia czasu leczenia i ponoszonych nakładów finansowych. W sumie z porad lekarzy specjalistów skorzystało 271 mieszkańców gminy Turobin, w tym: okulisty – 60, kardiologa – 28, pulmonologa – 27, laryngologa – 32, ginekologa – 20, neurologa – 27, chirurga urologa – 25, ortopedy – 32, geriatry – 20.

Z badań skorzystało 321 mieszkańców, w tym: badanie ekg z opisem – 28, cytologia szyjki macicy – 20, badanie komputerowe wzroku – 60, badanie pojemności płuc – spirometria – 52, badanie poziomu cukru we krwi – 115, badanie słuchu – 46. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki pacjenci otrzymywali skierowanie do gabinetów specjalistycznych w poliklinice.

Nad organizacją i przebiegiem „białej niedzieli” czuwali pracownicy Urzędu Gminy i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turobinie.

EZ

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.