- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Do czego służy laryngoskop?

Laryngoskop to przyrząd medyczny, który wykorzystywany jest zarówno do oględzin krtani jak i do intubacji. W zależności od rodzaju służy więc w placówkach medycznych, ale wykorzystywany jest także przez ratowników. Przeznaczenie laryngoskopu zależy od jego rodzaju.

- Reklama -

Laryngoskop – czym jest to urządzenie i do czego służy?

Laryngoskop nazywany jest także wziernikiem krtaniowym, ze względu na to, że służy do dokładnych oględzin krtani. Wykorzystuje się go przede wszystkim do diagnostyki, ale nie tylko. Jako narzędzie diagnostyczne pozwala na dokładne obejrzenie gardła, co może pomóc w rozpoznaniu przyczyn dolegliwości takich jak problemy z aparatem mowy czy notorycznym bólem gardła. Pomaga także dostrzec ciała obce w gardle czy rozpoznać zmiany takie jak guzy.

 

urząd MArszałkowski projekt

Laryngoskop, który wykorzystywany jest w ratownictwie pomaga w intubacji pacjenta. Jego zadaniem jest pomoc w założeniu rurki intubacyjnej. Aby sprawdzić jakie rodzaje laryngoskopów są dostępne zajrzyj na sklep ratowniczy czarmed.pl

 

Co ciekawe, zarówno badanie laryngoskopowe jak i próba intubacji musi odbywać się pod pełną narkozą. Wszystko przez to, że badanie tego typu, które ingeruje w drogi oddechowe jest wyjątkowo nieprzyjemne dla pacjenta i może prowadzić do niepożądanych odruchów wymiotnych, które z kolei sprawią, że lekarz nie osiągnie zamierzonego celu. Właśnie przez to konieczne jest podanie narkozy.  Laryngoskop dostępny w sklepie czarmed.pl

Laryngoskop – różne rodzaje

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Laryngoskopy różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale także zastosowaniem. Możemy wyróżnić te do laryngoskopii bezpośredniej i pośredniej. To główny podział, który pozwala na zauważenie różnic pomiędzy nimi.

Laryngoskopy bezpośrednie są to urządzenia, które same w sobie pomagają dotrzeć do krtani i uzyskać z niej dobry widok w celu diagnostyki. Natomiast te pośrednie są jedynie narzędziem, które mają za zadanie pomóc w przejściu kamery, a ta z kolei pozwala na zobaczenie dobrej jakości obrazu na monitorze.

Oczywiście nie podlega wątpliwości, że drugi rodzaj jest zdecydowanie bardziej dokładny, jednak nie we wszystkich przypadkach będzie konieczny.

Laryngoskop – sprzęt nie tylko dla laryngologii

Powyższe informacje pozwalają na spojrzenie na laryngoskop jako narzędzie bardziej wszechstronne. Prawdą jest, że wykorzystywany jest głównie w laryngologii, ale nie tylko. Rzadko wspomina się o tym, że wykorzystywany jest także w medycynie ratunkowej i stanowi podstawowe wyposażenie torby medycznej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.