- Reklama -

- Reklama -

Do Brodziaków zawitał Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich (film)

W poniedziałkowe popołudnie do Brodziaków (gm. Biłgoraj) zawitał Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór. Przy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach zgromadzeni mieszkańcy mogli podziwiać pokaz musztry konnej oraz władania lancą i szablą, czyli białą bronią.

Galeria fotografii (127 zdjęć)  

Uczestnicy rajdu swoją wędrówkę rozpoczęli w niedzielę 23 sierpnia w Biszczy, odwiedzili mogiły na cmentarzu w Tarnogrodzie oraz kościół parafialny, gdzie jest wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona ułanom trzeciego pułku.

– Idea naszego rajdu nawiązuje do walk z 1939 roku, dlatego staraliśmy się odszukać, którędy przechodzili i staramy się tym śladem przejść. Codziennie dochodzimy do 1 punktu. Łącznie do pokonania mamy ok. 240 kilometrów. Końcowym elementem rajdu jest włączenie się w uroczystości ostatniej bitwy kawaleryjskiej z roku 1920, czyli 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem – precyzuje Zbigniew Lar z Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich.

 

- Reklama -

– Gościmy dziś 3. Pułk Ułanów Śląskich, rekonstruktorów, którzy są u nas dziś w ramach II Rajdu Konnego Bojowym Szlakiem. Odtwarzają trasę prawdziwego przemarszu ułanów przez kampanię wrześniową w 1939 roku. Jednym z ich punktów, przez który maszerują, są Brodziaki. Jako gmina Biłgoraj zorganizowaliśmy im nocleg i postój przy remizie OSP w Brodziakach. Odwdzięczają się nam pokazem kawaleryjskim, pokazem uposażenia oraz manewrów na koniach. Atrakcją dodatkową dzisiejszej imprezy jest wystawa historyczna “Dzieje Brodziaków i Edwardowa”, którą można obejrzeć – mówi Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

nagranie audio poniżej:  

– Nasz pułk jest jedynym, który otrzymał imię Śląski, przyjechaliśmy ze względu na setne uroczystości Bitwy pod Komarowem, które odbędą się w niedzielę. Chcieliśmy to połączyć z faktem, że tutaj w czasie kampanii wrześniowej kończył swój szlak bojowy właśnie 3 Pułk Ułanów Ślaskich, a my kultywujemy tradycję tego Pułku. Chcemy pokonać trasę od Tarnogrodu, aż pod Tomaszów Lubelski do miejscowości Rogóźno  mówi  Leszek Kasiarz, porucznik Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich (nagranie audio poniżej):

Ryszard Hess, porucznik Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich (nagrania audio poniżej):

Red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.