- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Józefów: Powstało przedszkole dla uchodźców

Gmina Józefów uruchomiła przedszkole dla dzieci z rodzin, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Samorząd organizuje również miejsca w szkole podstawowej dla starszych dzieci i wsparcie dla dorosłych, którzy sami angażują się w pomoc dla rodaków.

- Reklama -

– W nowo utworzonym przedszkolu na razie przebywa 17 dzieci, którymi opiekują się ich mamy. Przygotowaliśmy również oddzielne oddziały dla uczniów klas I-III i IV-VIII. W młodszej grupie zamierza się uczyć ponad 10 dzieci, a w starszej prawie 20. Zajęcia poprowadzi wolontariusz z Ukrainy, który pracował jako nauczyciel przed wybuchem wojny. W przyszłości takie osoby trzeba formalnie zatrudnić, dlatego tak bardzo czekamy na przepisy ustawowe, które uregulują tę kwestię i wiele innych – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Szacuje się, że w gminie Józefów już jest około 250 obywateli Ukrainy, z czego ponad 130 przebywa w obiektach samorządowych, a reszta znalazła schronienie w prywatnych domach. By pomoc była jak najbardziej efektywna gmina apeluje do mieszkańców, by zgłaszali takie przypadki do urzędu miejskiego. Do rejestracji, która odbywa się w pokoju numer 8, są potrzebne dowody tożsamości zakwaterowanych osób.

urząd MArszałkowski projekt

– Staramy się zorganizować dla uchodźców profesjonalną pomoc, często wyprzedzając rozwiązania systemowe. Robimy to z nastawieniem, że zostaną z nami dłużej, wierząc, że możemy się mylić. Każdy dzień przynosi jednak nowe kwestie do rozstrzygnięcia, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Na przykład wczoraj niedaleko nas doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów z Ukrainy. Dwie osoby trafiły do szpitala, a pozostali trafili do nas – dodaje Roman Dziura.

Jednocześnie przypomina, że o pomoc rzeczową uchodźcy lub rodziny, które ich przyjęły, mogą się zgłaszać do miejscowej Caritas, koordynatorki zbiórki darów rzeczowych w budynku byłego LO Barbary Wojciechowskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Józefowie.

Dary rzeczowe przekazują nie tylko obecni mieszkańcy gminy, ale również osoby, które kiedyś były z nią związane. Na przykład kilka dni temu do Józefowa przyjechały dwa TIR-y z pomocą z granicy niemiecko-francuskiej, a deklaracje podobnego wsparcia płyną również ze Szwajcarii i innych krajów. Część pozyskanych w ten sposób darów potrzebujące rodziny odbierają na miejscu, a reszta jest transportowana na polsko-ukraińską granicę.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dodatkowe informacje w sprawie pomocy dla Ukrainy można uzyskać telefonicznie pod numerami:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – 84 687 83 98
  • Urząd Miejski – 84 687 81 33
  • Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i kierownik WTZ Barbara Wojciechowska – 600 283 518
  • Caritas Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP – 500 538 720 i 84 687 80 28.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.