- Reklama -

- Reklama -

Dlaczego psy nie jedzą czekolady?

- Reklama -

 Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze tematy z zakresu opieki nad czworonogami, ochrony zdrowia i pomocy w przypadku zachorowań. Warsztaty poprowadziła doświadczony lekarz weterynarii Sylwia Buszkowska-Znak. Uczestnicy mieli możliwość udziału w bezpłatnych konsultacjach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Śliski temat”.

Przybyłych na warsztaty powitała Monika Dominik z Fundacji Bliżej Pasji. Wyjaśniła, że w ramach projektu realizowanych będzie kilka zadań. Jednym z nich będzie akcja „Każdy może wdepnąć”. W Biłgoraju zostaną zamontowane kosze na psie odchody w miejscach, które wskażą sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym i bezpośrednim. Dodatkowo właścicielom psów będą rozdawane zestawy do sprzątania odchodów. Natomiast we wrześniu zorganizowany zostanie konkurs „Sprzątaj po swoim psie”.

urząd MArszałkowski projekt

Uczestnicy warsztatów usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących opieki nad ich czworonogami. Mowa była o wściekliźnie, boreliozie czy babeszjozie. Obalano również mity dotyczące kotów i toksopolazmozy. To nie koty są głównym źródłem zachorowań, a jedzenie surowego mięsa.

Sporo miejsca poświęcono temu, czego nie można dawać naszym pupilom. Wyjątkowo szkodzi im czekolada i leki dla ludzi np. paracetamol. Pół tabliczki czekolady to dawka śmiertelna teobrominy dla psa o wadze 3 kg. Natomiast trzy kostki czekolady dla psa o wadze do 3 kg to dawka toksyczna. Psom nie warto również dawać kości. Mogą być przyczyną niedrożności i perforacji jelit. Szczególnie groźne są te z kurczaka. Często są one usuwane przy pomocą endoskopu z początkowych odcinków przełyku.

Zwierzaki nie powinny również spożywać czosnku i cebuli. Ich spożycie prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń hemoglobiny. Unikajmy karmienia zwierzaków słodyczami. Znajduje się w nich słodzik, który stymuluje uwalnianie insuliny i prowadzi do zagrażającej życiu hipoglikemii (spadku cukru). Uważajmy również na winogrona i rodzynki. Zatrucie może wystąpić już po spożyciu 2,8 g rodzynek i 18,6 g winogrona na kilogram masy ciała.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zwierzakom nie należy podawać leków dla ludzi. Paracetamol jest lekiem o wysokiej toksyczności dla psów i kotów. Już jedna tabletka paracetamolu może być dawką śmiertelną dla kota. Powoduje on silną anemię i uszkodzenie wątroby. Podobnie jest m.in. z ibuprofenem, naproksenem i diklofenakiem. Wiele leków przeznaczonych dla dzieci nie wolno stosować u zwierzaków. Powodują one wymioty i biegunki. Poprzez uszkodzenie przewodu pokarmowego doprowadzają do owrzodzeń. Mogą powodować uszkodzenie nerek i wątroby.

 Kolejne warsztaty już 11 września w Biłgorajskim Centrum Kultury. Połączone będą z piknikiem Animal Party, który tego dnia odbędzie się w Biłgoraju.

Projekt „Śliski temat” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gminy Biłgoraj oraz Miasta Gminy Biłgoraj realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.