- Reklama -

- Reklama -

Dlaczego Boże Narodzenie jest w grudniu?

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu? To data umowna i symboliczna. Wiadomo, że w historii były różne daty podawane za dzień narodzin Chrystusa: 19 kwietnia, 20 maja, a Klemens Aleksandryjski wskazywał na dzień 17 listopada. Ewangelia świętego Jana mówi, że światłość rozjaśni mroki tego świata. Wybrano datę grudniową, bo wtedy następowało przesilenie zimowe, czyli 25 grudnia. I tak zostało.

- Reklama -

W Ewangeliach  nie jest wspomniana data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o narodzinach Jezusa Chrystusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela napisał:  Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, który narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Dzień 25 grudnia jako datę dzienną narodzin Chrystusa podał też rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański.

- Reklama -

Najbardziej popularna wśród uczonych interpretacja uznaje, że chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, obrali tę datę jako symboliczną. Był to dzień bliski dniowi przesilenia zimowego.

Święta Bożego Narodzenia po raz pierwszy uroczyście obchodzono w Betlejem, w miejscu, gdzie narodził się Jezus i gdzie na początku IV wieku zbudowano Bazylikę Narodzenia. Data inauguracji bazyliki, czyli 328 rok  to data pierwszej celebracji święta narodzenia Jezusa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.