Krystyna Deryło

- Reklama -

Dla kogo dotację?

Miliony złotych dla przedsiębiorców rozdysponowała biłgorajska Lokalna Grupa Działania. Czytelnicy NOWej zastanawiają się czy pieniądze te zostają prawidłowo rozdysponowane.

W grudniu ubiegłego roku Lokalna Grupa Działania "Ziemia Biłgorajska" zakończyła procedurę oceny wniosków dla czterech działań. Dotyczyły one rozwoju przedsiębiorstw z uwzględnieniem innowacyjnego wykorzystania bazy surowcowej, wsparcia istniejących przedsiębiorstw, rozwoju przedsiębiorczości w zakresie zakwaterowania, rozrywki i rekreacji oraz podejmowania działalności gospodarczej wykorzystującej potencjały LGD "Ziemia Biłgorajska".

Do redakcji NOWej trafił list czytelniczki w związku z przyznanymi dotacjami. Zastanawia się ona, czy "moralne jest", aby pieniądze trafiały do żony dyrektora biura Lokalnej Grupy Działania Waldemara Sawastynowicza. – Być może to tylko zbieżność nazwisk, ale jeśli nie to uważam, że tak być nie powinno – napisała mieszkanka powiatu. Dodaje, że jej zdaniem osoby z rodziny nie powinny brać udziału w tego typu konkursach. – Jak to możliwe, że żona dyrektora biura Lokalnej Grupy Działania otrzymuje dotację? Tak być nie powinno – uważa. Czytelniczka prosiła nas o interwencję w tej sprawie. 

- Reklama -

Jak wynika z ogłoszenia, 11 osób chciało prowadzić własną firmę w ramach ogłoszonego konkursu. Wśród nich była Katarzyna Sawastynowicz, która na zakup przecinarki plazmowej CNC otrzymała 80 tys. zł dotacji. 

O zdanie na ten temat zapytaliśmy Wiesława Różyńskiego, przewodniczącego Rady LGD. – Wniosek ten spełniał wszystkie wymogi. Dyrektor biura Waldemar Sawastynowicz nie uczestniczył w opiniowaniu projektów – mówi. Dodaje, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Podkreśla, że nie było osoby, która w tym działaniu złożyła wniosek, a nie dostała dotacji. – Każdy, kto złożył wniosek i spełnił kryteria, otrzymał dotację – mówi. Zaznacza, że można byłoby nie otworzyć w powiecie kolejnej działalności gospodarczej, jednak nie byłoby w tym nic dobrego. 

Jakie są zasady dla przedsiębiorców, którzy otrzymali dotację? Działalność gospodarczą należy prowadzić przez dwa lata. Osiągnąć należy co najmniej 30% zakładanego w biznesplanie poziomu sprzedaży produktów lub usług.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.