- Reklama -

- Reklama -

Dla bezpieczeństwa rowerzystów

Nowe znaki, zarówno poziome jak i pionowe miałyby pojawić się na trzech drogach powiatu biłgorajskiego. Miałby one pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa rowerzystów.

Z taka inicjatywą wyszedł radny Rady Powiatu Biłgorajskiego Mirosław Późniak. Złożył on interpelację odnośnie propozycji zmiany organizacji ruchu na trzech drogach powiatowych, poprzez zamontowanie dwóch znaków drogowych – ostrzegającego pionowego A-24 (ostrzega o miejscu, w którym rowerzyści wjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają) oraz poziomego P-27 (znak “kierunek i tor ruchu roweru” wskazuje kierującemu rowerem tor ruchu roweru na jezdni i określa kierunek jego ruchu).

Znaki miałyby pojawić się na drodze powiatowej nr 29241 (na odcinku od ronda u zbiegu ul. Batorego i Al. Jana Pawła Il w Biłgoraju do granicy powiatu biłgorajskiego); drodze powiatowej nr 2921L na odcinku od drogi wojewódzkiej 858 (ul. Zamojska w Biłgoraju do miejscowości Tereszpol-Zaorenda – zjazd na odcinek drogi gruntowej Green Velo) oraz drodze powiatowej nr  2947L na krótkim odcinku drogi powiatowej od wyjazdu z odcinka drogi gruntowej trasy Green Velo do granicy powiatu w kierunku miejscowości Sochv.

Radny przekonuje, że znak P-27 “kierunek i tor ruchu roweru” umieszcza się na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co 50 m.” Znak A-24 “rowerzyści” ostrzega o miejscu w którym rowerzyści wjeżdżają na jezdnię lub przez nią przejeżdżają (np. miejsca skrzyżowania Green Velo z drogami do miejscowości: Szeliga, Tereszpol-Zaorenda, Bukownica, Szozdy czy do Rezerwatu “Obary)”.

- Reklama -

– Oznaczenie wymienionych odcinków dróg powiatowych znakiem P-27 i A-24 w znacznym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo uczestników turystyki rowerowej poruszających się dwukierunkowo po wyznaczonym na drogach naszego powiatu odcinku wschodniego szlaku rowerowego Green Velo. Wykonanie znaków  na odcinkach dróg powiatowych zwróci większą uwagę kierowców pojazdów mechanicznych na niechronionych uczestników ruchu drogowego, tym samym przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa. Wyznaczona na terenie powiatu biłgorajskiego trasa jest z roku na rok użytkowana przez zwiększającą się systematycznie liczbę fanów turystki rowerowej, zarówno mieszkańców naszego powiatu, turystów z poza powiatu w tym gości zagranicznych – twierdzi radny.

Dodaje, że działania te w znacznym stopniu zwiększą poczucie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie powiatu biłgorajskiego.

Radny zwraca również uwagę na fakt, że po wymienionych odcinkach dróg powiatowych poruszają się dzieci i młodzież uczestnicy szkolnych wycieczek rowerowych, organizowanych przez nauczycieli w ramach realizowanych programów dydaktycznych. – Staraniem wielu organizacji promujących turystykę rowerową na terenie naszego powiatu było poprowadzenie jednej z tras Green Velo na odcinku od Zwierzyńca w kierunku Ulanowa poprzez “Ziemię Biłgorajską”. Wiodącą rolę w staraniach uwieńczonych sukcesem odegrał biłgorajski oddział PTTK – twierdzi. Dodaje, że rolą samorządu powiatowego są działania zmierzające do ochrony uczestników ruchu turystycznego, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa podczas przejazdu i pobytu na terenie powiatu biłgorajskiego.

Archiwum

 

 

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. obywatel mówi

    Jest zasadnicze pytanie, dlaczego Powiat przebudowując swoje drogi nie wykonuje ścierek rowerowych lub choćby poszerzonego pasa ruchu dla rowerów. czy przebudowana droga Biszcza – Tarnogród na przebudowanym odcinku jest bezpieczna dla rowerzystów?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.