- Reklama -

Dekoracje do akwarium, czyli co się sprawdza?

Jeśli myślimy o założeniu własnego akwarium, do podjęcia mamy trochę więcej decyzji, niż tylko jakie rybki chcemy hodować. Musimy stworzyć im optymalne warunki do rozwoju, ale również zadbać o estetyczny aspekt zbiornika, by stanowił on sam w sobie piękną ozdobę. Pomocą są przy tym ciekawe dekoracje do akwarium, które możemy znaleźć w dobrych sklepach akwarystycznych. Co zdaje egzamin i jak dobrze zaprojektować własny zbiornik? Oto kilka naszych porad.

Sztuczne dekoracje

Dekoracje z tworzyw sztucznych to jedne z pierwszych ozdób, jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o ozdobieniu akwarium. Będą to wszelkiego rodzaju statki, kotwice, domki, pomniki, a także imitacje roślin, korzeni czy zwierząt (na przykład koralowców). Takie ozdoby mają jedną dużą zaletę – oferują ogromny wybór, przez co możemy zdecydowanie puścić wodzę fantazji i stworzyć niepowtarzalną scenę akwarium.

Sztuczne ozdoby powinniśmy kupować w sprawdzonych sklepach akwarystycznych, które dbają o to, by ich produkty były jak najwyższej jakości. Ma to niemałe znaczenie, gdyż dekoracje mają wylądować w naszym wodnym ekosystemie, który podatny jest na wszelkie zmiany w składzie chemicznym wody. Dekoracje muszą być zatem wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z wodą i nie będą zagrażały żyjącym w akwarium zwierzętom.

Dobra jakość zagwarantuje nam również dłuższą żywotność takich ozdób. Nie będą się one wybarwiać nawet po latach użytkowania, będą także na tyle solidne, by nie zniszczyły się w sposób mechaniczny.

Dekoracje sztuczne warto dobierać z uwagą. Na przykład sztuczne rośliny mogą kapitalnie prezentować się w akwarium (choć w żadnym wypadku nie powinny zastąpić roślin żywych, a raczej być do nich dodatkiem), jeśli wybierzemy dekoracje wysokiej jakości, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej imitować swoje pierwowzory.

- Reklama -

Dekoracje naturalne

Dekoracje naturalne to z kolei elementy wystroju akwarium, które najczęściej pozyskiwane są z natury lub z hodowli. Będą to skały, kamienie, korzenie czy rośliny. Tutaj zyskujemy przede wszystkim autentyzm – możemy stworzyć prawdziwie realny kawałek podwodnego ekosystemu, w którym zwierzęta będą czuły się świetnie i który będzie prezentował się niesamowicie. Warto do akwarium dobrać choć kilka naturalnych dekoracji, gdyż ułatwiają one znacząco zagospodarowanie przestrzeni w zbiorniku w sposób zrównoważony – jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecność żywych roślin jest kluczowa dla zachowania równowagi w zbiorniku. Rośliny czy korzenie są również dobrym uzupełnieniem diety dla zwierząt.

Minusem tego typu ozdób jest oczywiście fakt, że wymagają one pielęgnacji (nawożenie, czyszczenie, przycinanie), a także nie są trwałe, to jest mogą obumierać, gnić i po dłuższym czasie będą nadawały się do wymiany. Warto jednak zdecydować się na ich zakup, jeśli przede wszystkim zależy nam na realizmie i jakości – takie akwaria będą z pewnością prezentować się niezwykle autentycznie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.