Defibrylator będzie służył młodzieży

Dzięki wspólnym działaniom Szkolnego Klubu Wolontariatu i Rady Rodziców w Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie mającym na celu zebranie środków oraz wsparciu finansowemu burmistrza i Rady Miejskiej w Tarnogrodzie został zakupiony i zamontowany defibrylator. Urządzenie AED znajduje się na korytarzu obok wejścia do szkoły. Uczniowie i nauczyciele na podstawie filmu instruktażowego zostali wstępnie zapoznani z zasadami użycia sprzętu ratującego życie. W niedługim czasie odbędzie się szkolenie praktyczne.

Takich urządzeń nigdy dosyć i oby były jak najrzadziej używane. Może z niego skorzystać osoba udzielająca pierwszej pomocy drugiej osobie w przypadku nagłego zatrzymania pracy serca. Użycie jest bardzo proste: wystarczy odkleić elektrody, przykleić je na klatkę piersiową pacjenta i zastosować się do wydawanych przez urządzenie komend. AED działa na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii.

AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem, które analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji. Defibrylacja jest zabiegiem medycznym polegającym na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca. W większości przypadków nagłego zatrzymania krążenia możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Wykonana w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.