- Reklama -

- Reklama -

Dechnik mocno dzieli Biłgoraj. Dobry gospodarz czy zdrajca?

Kim był dobrze znany w Biłgoraju Józef Dechnik? Patriotą czy komunistą i zdrajcą? - ta kwestia dalej mocno dzieli mieszkańców. Kilka tygodni temu opublikowaliśmy biografię Dechnika - zdrajcy, którą otrzymaliśmy od Stanisława Schodzińskiego (byłego starosty biłgorajskiego). Wywołała spore poruszenie. - Dechnik to był "dusza człowiek", a nie zdrajca! - mówi Tadeusz Wąsik, który osobiście znał I sekretarza Komitetu Powiatowego PZPR w Biłgoraju.

- Reklama -

Lata 50.: Biłgorajskie drogownictwo to dwa samochody ciężarowe

- Reklama -

Tadeusz Wąsik od 1954 roku pracował w Powiatowym Wydziale Komunikacji. Podczas swojej 30-letniej kariery pełnił różne stanowiska: od szeregowego pracownika, po zastępcę ówczesnego dyrektora  Powiatowy Zarząd Dróg Lokalnych, Zbigniewa Stepanowa.

– W Powiatowym Wydziale Komunikacji zacząłem pracować w 1954 roku.  Wtedy  na tapecie była budowa kolei. Mieli na to jakieś pieniądze, ale nic z tego nie wyszło i te fundusze, co były nazbierane na kolej, przeznaczono na asfalty, na drogi. Ale Dechnik nie odpuszczał i cały czas walczył również o kolej – wspomina mężczyzna.

Nasz rozmówca zaznacza, że również ściągnięcie do Biłgoraja przemysłu było bardzo ważne dla Dechnika.
– Tu gdzie kiedyś było więzienie, a dziś jest supermarket na Zamojskiej, „wytargował” miejsce i tam zaczęli budować Mewę. Potem budowali w rynku, gdzie założyli kolejną „Mewę” i potem jeszcze na Krzeszowskiej – wspomina. 

Pieniądze to nie problem

Wąsik zaznacza, że tak samo było z pieniędzmi.

– Gdy byłem ekonomistą, mawiałem do niego: „Sekretarzu, robimy, ale nie mamy pieniędzy”.

– Róbcie, bo wszędzie ludzie chcą dróg. Wy jesteście od roboty, a od pieniędzy ja – odpowiadał Dechnik.

– I tak było, firmy nie przerabiały limitów i te pieniądze szły na spłacanie naszych długów.
Więcej o budzącym dziś kontrowersje Józefie Dechniku, w najnowszym papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. Chętnie poznamy też Wasze zdanie na ten temat (nowa@gazetabilgoraj.pl)
fot: wikipedia

 

- Reklama -

9 Komentarze
 1. J23 mówi

  człowieka oceniać po czynach.

 2. jeden z mieszkańców mówi

  Prawda jest taka, że straszy brat oraz teść autora (oczerniającego Dechnika), należeli do dechnikowej organizacji. Jeden z nich dbał o swoją wieś a drugi był odpowiednim szefem spółdzielni. To byli przyzwoici ludzie, podobnie jak Józef Dechnik, który zadbał o rozwój miasta i powiatu w trudnych latach PRL. Zadbał o miejsca pracy i mieszkania, o drogi, o czym jest w artykule.Józef Dechnik postrzelił się w 1976 r.na znak protestu przeciw ówczesnej władzy, nie chciał wg jej zaleceń potępiać robotników Radomia i Ursusa. To haniebne, że atakuje go ktoś, kto wtedy był dzieckiem ( w jednej ze wsi) w tamtych latach i nie mógł go znać osobiście. Mieszkańcy Biłgoraja ze starszego pokolenia wiedzą jak bardzo Dechnik zasłużył się dla tutejszych ludzi.

 3. Beton mówi

  Świat nie jest czarno – biały… dla jednych będzie bohaterem co dbał o miasto i okolicę, dla drugich zostanie sługą i wyrobnikiem zbrodniczego systemu… i jedni i drudzy mają rację… tylko, co z tego wynika? Kolejny temat służacy podziałom…

 4. Nina mówi

  To prawda. Dzięki Dechnikowi mieliśmy pracę. Pamiętam te czasy. Pracowałam w Mewie..

 5. Anonim mówi

  XY.Schodziński to typowy nieudacznik.Będąc Starostą nic nie zrobił dla Biłgoraja a szpital oddał złodziejom.

 6. pre201 mówi

  oślizła , esbecka kreatura , chłop ze wsi gdzie te drogi , zakłady co produkują !!!, a blokowiska to pogarda dla człowieka całe rodziny stłamszone na niewielkich metrażach ,dobrze że ten kataklizm komuszy przeminął

 7. Obserwator mówi

  Schodziński to nieudacznik i chory z nienawiści człowiek a Dechnikowi to do pięt nie dorasta

  1. Nina mówi

   To prawda. Dzięki Dechnikowi mieliśmy pracę. Pamiętam te czasy. Pracowałam w Mewie..

 8. mieszkaniec mówi

  Powiem któtko – dzięki Dechnikowi mamy taki Biłgoraj tj.zaklady,bloki mieszkalne drogi itd.A wam pisowcy wara od niego był dobrym gospodarzem a nie tak jak wy karierowicze!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.