- Reklama -

- Reklama -

Darmowe drzewo od cara. Mieszkańcy wcale go nie chcą

W Gromadzie, Edwardowie, Woli Dużej, Woli Małej i Rożnówce Stawy ciągle obowiązuje carskie prawo z XIX wieku! Darmowe drzewo od cara z państwowego lasu wydaje się być świetną opcją dla mieszkańców. Dlaczego więc obdarowani takim przywilejem przez cara od ćwierć wieku walczą, by rosyjskie ukazy przestały ich w końcu obowiązywać? O szczegółach przeczytacie w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Prawo do serwitutów zostało przyznane przez cara Aleksandra II  na podstawie ukazu z roku 1864. Podczas powstania styczniowego car uwłaszczył chłopów, między innymi po to, aby zniechęcić ich do udziału w walkach.

W niektórych miejscowościach carski ukaz obowiązuje … do dziś. Serwituty z Nadleśnictwa Biłgoraj otrzymują mieszkańcy przyległych wsi: Gromada, Edwardów, Wola Duża, Wola Mała, Rożnówka Stawy (teraz w granicach miasta Biłgoraj).

Przeczytajcie także to: Co się dzieje w Urzędzie Gminy Biłgoraj?

 

– Uprawnionymi do korzystania z serwitutów są osoby ujęte w rejestrze ewidencji gruntów z Gminy Wiejskiej w Biłgoraju, która to Gmina zaświadcza o prawie do serwitutu rzeczowego w postaci drewna. Miejsce zamieszkania jest tu bez znaczenia bowiem serwituty przypisane są do gruntu ze wskazaniem osób –mówi Mariusz Szabat, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

- Reklama -

(…)

Nadleśnictwa ciągle wywiązują się z postanowień carskiego ukazu. Mieszkańcy wsi mają prawo do pobierania drewna, z którego można wyciąć kantówkę czy deski z przeznaczeniem na cele budowlane. Drewno znajduje się na składnicy leśnej i jest przygotowane do wywozu. Wywóz drewna jest w gestii odbiorcy.

Cały tekst w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Już we wtorek, najnowszy numer tygodnika, w kioskach, sklepach i punktach kolportażu. Zachęcamy do lektury!

 

fot. Nadleśnictwo Biłgoraj

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.