Dalej jest z nimi problem w powiecie. Strażacy musieli interweniować
Pomimo, że to już październik, dalej jest problem z gniazdami os w powiecie biłgorajskim. I Straż Pożarna cały czas jest wzywana do ich usuwania. Tym razem strażacy musieli interweniować w Tereszpolu-Zaorendzie. Mieliśmy też jeden pożar.
- Reklama -
Usunięcie gniazda os powinno być wykonane przez specjalistów, ponieważ osy mogą być śmiertelnie groźne, szczególnie jeśli człowiek jest na nie uczulony:
– Na ogół, najlepszym czasem do usunięcia gniazda os jest późne lato lub wczesna jesień, kiedy populacja os jest najmniejsza, a królowe zaczynają opuszczać gniazdo na zimę – tłumaczą eksperci.
Co zrobić, gdy natkniemy się na gniazdo niebezpiecznych owadów? Z pewnością nie należy ich dotykać ani straszyć. Może to się skończyć dla nas źle. Nie wolno gniazd spryskiwać wodą, nie wolno rzucać w nie żadnymi przedmiotami. W ten sposób można je tylko podrażnić.
Jeśli owady zagrażają naszemu życiu i zdrowiu, warto wezwać straż pożarną. Działania strażaków polegają na wydzieleniu strefy około 20 m, w obrębie której nie wolno nikomu przebywać. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby uczulone na jad owadów, wówczas powinny być ewakuowane. W zależności od położenia gniazda owadów strażacy potrzebują różnych narzędzi. W specjalnych strojach, chroniących przed użądleniem, druhowie odcinają gniazdo i zabierają z miejsca zdarzenia. Strażacy podkreślają, że interweniują, kiedy w pobliżu są małe dzieci, osoby chore czy niepełnosprawne.
Ratownicy jednocześnie przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem gniazd szerszeni, ponieważ owady błonkoskrzydłe jak osy, pszczoły czy szerszenie bywają agresywne.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
Jedyny pożar w pierwszych godzinach weekendu, miał miejsce w Tarnogrodzie. Tam zapaliły się sadze w kominie. Na miejscu interweniowały: JRG Biłgoraj, oraz OSP KSRG Tarnogród. Na szczęście nie ma wielkich strat i nikt nie ucierpiał.
foto: OSP KSRG Gózd Lipiński
- Reklama -
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.