- Reklama -

- Reklama -

Daj odpadom drugie życie, czyli jak prawidłowo segregować butelki PET?

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie środowiska naturalnego przez różnego rodzaju odpady stało się problemem na skalę światową. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach ogromnego znaczenia nabrał recykling.

- Reklama -

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie środowiska naturalnego przez różnego rodzaju odpady stało się problemem na skalę światową. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach ogromnego znaczenia nabrał recykling. Poprawna segregacja śmieci skutecznie przyczynia się bowiem do walki o czystszą planetę i pozwala ponownie wykorzystać część odpadów. Największe znaczenie ma tutaj recykling plastików, które stanowią największą grupę odpadów i jednocześnie najdłużej się rozkładają. Jak więc prawidłowo wyrzucać butelki PET i zakrętki plastikowe?

Dlaczego recykling odpadów plastikowych jest tak istotny?

W XXI wieku tworzywa sztuczne to wręcz podstawowe materiały stosowane do produkcji różnorodnych wytworów – z plastiku produkuje się między innymi butelki i słoiki PET, opakowania, zabawki, urządzenia, a nawet ubrania. W związku z tym każdego dnia w gospodarstwach domowych oraz zakładach i fabrykach wytwarzane są ogromne ilości odpadów plastikowych, które piętrzą się na wysypiskach, a także na ulicach, w lasach czy nawet w rzekach i jeziorach. Jest to o tyle problematyczne, że tworzywa sztuczne rozkładają się nawet przez 1000 lat, a w procesie rozkładu wydzielają do atmosfery i gleby szkodliwe substancje. Długo pozostawione i źle zutylizowane odpady plastikowe mogą mieć więc niezwykle toksyczny wpływ na stan środowiska naturalnego.

Jak powinien wyglądać recykling odpadów plastikowych?

Butelki PET, opakowania po jogurtach, produktach spożywczych i wiele innych odpadów plastikowych doskonale nadaje się do recyklingu. By jednak odpady te mogły zostać przetworzone, muszą zostać odpowiednio potraktowane już na poziomie gospodarstwa domowego czy zakładu. Na tego typu śmieci przeznaczone są pojemniki w kolorze żółtym, do których mogą trafiać także różnego rodzaju puszki czy inne odpady metalowe. Warto przy tym zaznaczyć, że plastikowe butelki po napojach przed wyrzuceniem powinny zostać zgniecione i pozbawione nakrętek, co zmniejszy ich objętość i ułatwi późniejszy proces recyklingu. Tak posegregowane śmieci mogą trafić do zakładu przetwórstwa, gdzie wytwarza się z nich granulat. Uzyskany w ten sposób materiał może natomiast posłużyć jako surowiec w dalszej produkcji – producent butelek może z niego wytworzyć nowe opakowania lub nakrętki, a firma odzieżowa wyprodukuje z granulatu ubrania sportowe lub polarowe. Obróbka odpadów plastikowych pozwala więc ponownie wykorzystać część śmieci, a tym samym zmniejszyć stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego odpadami. Skuteczność recyklingu zależy jednak w głównym stopniu od prawidłowej segregacji, dlatego każdy obywatel powinien zapoznać się z zasadami recyklingu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.