- Reklama -

- Reklama -

Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to chyba najbardziej narażona na działania przeróżnych czynników powierzchnia. Nie dość, że jest ona mocno eksploatowana, to także narażona na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, mróz czy mocne słońce. To właśnie te czynniki sprawiają, że powierzchnia traci swój atrakcyjny wygląd oraz zdecydowanie szybciej się brudzi. Dlatego aby zachować jej atrakcyjny wygląd ważna jest regularna dbałość.

W zależności od zmieniających się pór roku, powierzchnia wyłożona kostką brukową narażona jest na przeróżne czynniki. Zdecydowanie najtrudniej o nią zadbać w okresie jesienno-zimowym. Mają na to wpływ gęsto opadające liście oraz wwożony na kołach pojazdów piasek.
Podobnie jak kostka brukowa, także przestrzenie między kostkami wymagają regularnej dbałości, zwłaszcza w pierwszych latach po jej ułożeniu. W tym przypadku ważne jest regularne uzupełnianie przestrzeni między kostkami piaskiem. Ubytki piasku mogą pojawić się nawet podczas mycia kostki myjką wysokociśnieniową.
W okresie zimowym należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie rozbijać zalegającej na kostce warstwy lodu i śniegu. Zwłaszcza za pomocą ostrych narzędzi. Może to spowodować uszkodzenia kostki oraz naruszyć strukturę powierzchni. Również stosowanie soli ma niekorzystny wpływ na późniejszy wygląd kostki, gdyż powoduje ona niekorzystne odbarwienia.

Impregnacja kostki brukowej

- Reklama -

Pomimo iż nie jest to zabieg obligatoryjny, warto przeprowadzić ten zabieg najlepiej zaraz po ułożeniu placu. Impregnacja powierzchni kostki w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń, dłużej utrzymuje zdrowy wygląd kostki oraz chroni przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Impregnacja staje się niemal koniecznością, kiedy do czyszczenia powierzchni kostki używana będzie myjka wysokociśnieniowa. Zabiegi te powodują odsłonienie porów materiału przez co zanieczyszczenia maja ułatwiony dostęp do kostki i wnikają w nią wyjątkowo łatwo.
Podczas zabiegu impregnacji ważne jest, aby czynność tę wykonywać w dni ciepłe oraz suche (szorowarka do kostki brukowej). Niewskazane jest także impregnowanie podczas mocnego nasłonecznienia, gdyż powierzchnia kostki staje się nadmiernie rozgrzana. Preparaty impregnujące najlepiej nanosić w odstępach 3 – 4 lat. Impregnat nie tylko chroni kostkę przed zabrudzeniami, ale również wzmacnia jej zewnętrzną warstwę oraz poprawia stopień mrozoodporności, nie zmieniając przy tym wyglądu kostki.

Czym czyścić kostkę brukową?

Najczęstszym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest stosowanie myjki wysokociśnieniowej oraz szorowarek do kostki brukowej. O ile obie te metody świetnie sprawdzają się podczas czyszczenia, o tyle mogą one powodować uszkodzenia struktury kostki.

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. GregXI mówi

    Polecam w temacie Poradnik na stronie Buszremu

  2. Głosik mówi

    Akurat bruk na zdjęciu jest dość stary i trzyma się lepiej niż niejedna współczesna kostka, nie mówiąc już o jakości położenia. A swoją drogą ta ulica na zdjęciu to chyba nie w Polsce?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.