- Reklama -

- Reklama -

Czyste Powietrze „w praktyce”

Na pytania o tym, kto może oraz jakie są warunki, aby móc skorzystać z programu Czyste Powietrze odpowiada Wioleta Kryń, specjalista do spraw pozyskiwania funduszy rządowych i unijnych, właścicielka firmy WK Consulting w Biłgoraju.

- Reklama -

 

NGB: Od września ubiegłego roku ruszył rządowy Program Czyste Powietrze mający na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Proszę przybliżyć czytelnikom na czym polega program Czyste Powietrze i do kogo jest on skierowany?

Głównym założeniem Programu Czyste Powietrze jest wymiana przestarzałego źródła ciepła jakim jest m.in. kocioł na paliwo stałe drzewo-węgiel, piec kaflowy, piec typu koza, na nowe źródło ciepła, które jest bardziej ekologiczne m.in. kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła. Deklaracja wymiany źródła ciepła uprawnia nas dodatkowo do wykonania termomodernizacji budynku jednorodzinnego mieszkalnego. W ramach dodatkowych przedsięwzięć możemy m.in. przeprowadzić modernizację centralnego ogrzewania, ocieplić ściany budynku, wymienić okna, drzwi zewnętrze lub wyposażyć budynek w mechaniczną wentylację wraz z odzyskiem ciepła  (rekuperacja).
Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych mieszkalnych, lub budynków z wyodrębnionymi maksymalnie dwoma lokalami mieszkalnymi posiadającymi oddzielne księgi wieczyste.

NGB: Czy aby skorzystać z Programu Czyste powietrze konieczne jest wykonanie audytu energetycznego?

Do złożenia wniosku z Programu Czyste Powietrze nie jest konieczne wykonanie audytu energetycznego, wystarczy przeprowadzenie uproszczonej analizy energetycznej, podczas samego sporządzania wniosku. Uproszczona analiza energetyczna pozwoli na dobór materiału dociepleniowego z odpowiednimi parametrami i grubością, aby spełnić wymagania co do izolacyjności cieplnej koniecznej do spełnienia warunków Programu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

NGB: Na jaki poziom dotacji mogą liczyć zainteresowani?

Wnioskodawca może liczyć na uzyskanie maksymalnie 47 700 zł przy poziomie dofinansowania 90%. Poziom dotacji uzależniony jest od wysokości dochodów wnioskodawcy oraz członków gospodarstwa domowego. Na chwilę obecną pod uwagę bierzemy dochody za 2018 rok tj. dochody z tytułu umowy o pracę, dochody z działalności podlegającej opodatkowaniu, dochody pozyskiwane z za granicy, renty, emerytury, zasiłki chorobowe. W przypadku posiadania gospodarstwa rolnego bierzemy pod uwagę posiadaną ilość hektarów przeliczeniowych (dochód 2715 zł za 1 ha).

NGB: Jak wygląda procedura oceny wniosków i kto jest za nią odpowiedzialny?

Wniosek rozpatrywany jest w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czas oczekiwania na weryfikację złożonego wniosku oraz otrzymanie decyzji to 90 dni roboczych od dnia złożenia wniosku (z zastrzeżeniem, iż termin ten może ulec wydłużeniu przez WFOŚiGW w przypadku wpływu dużej ilości wniosków). Wraz z pozytywną decyzją o uzyskaniu dofinansowania, Wnioskodawca otrzymuje od Funduszu dokumenty, które należy wypełnić oraz odesłać do Funduszu celem przygotowania umowy. Umowa o udzielenie wsparcia podpisywana jest w WFOŚiGW osobiście przez osobę ubiegającą się o dotację.

NGB: Czy jest duże zainteresowanie programem Czyste Powietrze?

Jest spore zainteresowanie tą dotacją. Jako firma WK Consulting sporządziliśmy już kilkaset wniosków w ramach tego programu. Do chwili obecnej żaden z naszych Klientów nie otrzymał odmowy przyznania dotacji – możemy się tutaj pochwalić 100 % skutecznością.

Aby w związku z programem „czyste powietrze” rozwiać swoje wątpliwości wszyscy zainteresowani mogą przyjść na bezpłatne konsultacje do biura WK CONSULTING ul. Komorowskiego 3/3 w Biłgoraju. Należy wcześniej telefonicznie zarezerwować wizytę pod nr tel. 885-395-555. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.